Nowy Numer 37/2019 Archiwum

Totalna inwigilacja

Uzyskując dostęp do smartfona, Pegasus śledzi każdy ruch jego właściciela. Jak działa system, który według nieoficjalnych informacji zakupiły polskie służby?

Esemesy, e-maile, zdjęcia, filmy, nagrania z dyktafonu. Historia przeglądarki, lista wykonanych przelewów, aktywność w mediach społecznościowych. Stworzony przez byłych oficerów izraelskiego Mosadu program ma dostęp do wszystkich danych zgromadzonych na zainfekowanym przez niego smartfonie. To jednak nie wszystko: program potrafi także w dowolnym momencie włączyć mikrofon i kamerę urządzenia, czyniąc z niego idealne narzędzie do prowadzonej w czasie rzeczywistym inwigilacji.

Niewykrywalny

W ostatnim czasie sprawa Pegasusa została nagłośniona przez reporterów magazynu „Czarno na białym” emitowanego na antenie TVN24. W sieci dyskutowano jednak na ten temat już rok temu. Wówczas na stronie The Citizen Lab opublikowano raport, w którym grupa kanadyjskich informatyków wykazała aktywność systemu w 45 państwach, m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Indiach, Grecji, Iraku, Izraelu, Kuwejcie, Pakistanie, USA oraz w Polsce. Zdaniem ekspertów oprogramowanie zainfekowało smartfony użytkowników wszystkich największych sieci komórkowych działających na terenie naszego kraju. – Do takiego zajścia może dojść przez nieodpowiednie zachowanie właściciela telefonu, np. kliknięcie w zarażony link. Wiele wskazuje jednak na to, że twórcy Pegasusa znaleźli sposób na umieszczenie oprogramowania na urządzeniach inwigilowanych osób niezależnie od ich aktywności – tłumaczy „Gościowi” Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon.

Dostępne jest 17% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL