Google udostępniło system Android 10

Google udostępniło system Android 10, który jest kolejną wersją najpopularniejszego na świecie oprogramowania operacyjnego na urządzenia mobilne - podał serwis Tech Crunch. Obecnie aktualizację systemową mogą przeprowadzić głównie użytkownicy telefonów Pixel.

Serwis Tech Crunch zwraca jednak uwagę, że wkrótce nowa wersja Androida ma być dostępna również dla szerszej gamy urządzeń, w tym - wszystkich telefonów, które mogły uczestniczyć w fazie testowej beta systemu.

TC ocenia, że nowa wersja Androida nie zawiera zbyt wielu niespodzianek dla użytkowników, głównie ze względu na otwarty charakter prac nad rozwojem tego oprogramowania. Według serwisu większość interesujących funkcjonalności Androida 10 jest ukryta głębiej w ustawieniach systemu i nie są one domyślnie włączone - wymagają zatem interakcji ze strony użytkowników.

Jedną z bardziej oczekiwanych możliwości, jakie daje nowa wersja Androida, jest ustawienie ciemnego trybu kolorystycznego w systemie - pisze Tech Crunch. Ma on wspomagać żywotność baterii i zmniejszać zużycie energii a także redukować negatywny wpływ korzystania ze smartfona w nocy na wzrok.

Android 10 wyposażony jest także w moduł ulepszonej obsługi gestów sterujących. Ich użycie wciąż jest opcjonalne - użytkownicy mogą jak do tej pory korzystać z tradycyjnej, znanej z telefonów z Androidem nawigacji z wykorzystaniem trzech przycisków.

Nowa wersja Androida to także ulepszone funkcje bezpieczeństwa i prywatności, które pozwolą użytkownikom na szczegółowy wybór uprawnień np. dotyczących współdzielenia danych o lokalizacji z aplikacjami oraz dają więcej możliwości zarządzania danymi o historii przeglądarki i korzystania z aplikacji zainstalowanych na urządzeniu. Usprawnione zostały także mechanizmy ochronne dla osób korzystających ze sklepu z oprogramowaniem Google Play; ma on pozwolić na instalowanie łatek zabezpieczających bezpośrednio na telefon, bez konieczności aktualizacji całego systemu operacyjnego.

Obecnie w fazie testowej beta znajdują się dwie inne funkcje nowego Androida, które trafią do rąk użytkowników jeszcze w tym roku. To tryb "Focus", który umożliwi wyciszanie poszczególnych aplikacji, a także funkcja automatycznego dodawania napisów do treści wideo i audio, która jesienią ma być dostępna na telefonach Pixel firmy Google - informuje Tech Crunch.

Nowa wersja systemu jest również przystosowana do eksploatacji na telefonach ze zginającymi się ekranami.

« 1 »