Nowy numer 42/2019 Archiwum

Abp Gądecki: Dziękujmy rolnikom za ich ciężką pracę

Dożynki są okazją do podziękowania Bogu za troskę o rolnika i jego rodzinę, a także do podziękowania rolnikom – mówił abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski  brał udział w wojewódzko-archidiecezjalnym święcie plonów, które odbyło się w Wielkopolsce w Siedlcu koło Wolsztyna. Abp Gądecki zauważył w homilii, że „wynalazek rolnictwa znaczy więcej dla ludzkości niż lądowanie człowieka na księżycu, bo bez rolnictwa nie rozwinęłaby się żadna ludzka cywilizacja”. Przypomniał, że święto plonów ma nie tylko swoje bogate dzieje, ale posiada swoje miejsce w Biblii jako święto plonów ziemskich, duchowych i czasów ostatecznych.

Metropolita poznański zachęcił do odpowiedzialnego korzystania z dóbr ziemskich. – Trzeba wspólnie wypracować nową równowagę między rolnictwem, przemysłem i usługami, aby owszem, nikomu nie zabrakło chleba i pracy, ale jednocześnie by powietrze, woda i inne zasoby naturalne były chronione jako dobra powszechne, czyli konieczne jest kultywowanie i szerzenie jasnej świadomości etycznej – mówił abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu zachęcał także do łączenia osobistej odpowiedzialności ze społecznym wymiarem rolnictwa, bazującego na odwiecznych wartościach, takich jak gościnność, solidarność, dzielenie trudu pracy.

– Prawdziwa wolność synów Bożych jest przyjęciem odpowiedzialności za siebie, za innych, za świat. Ponosimy osobiście tę odpowiedzialność, ponieważ kochamy Boga, a zatem kochamy także Jego stworzenia. To jest pozytywna wolność, która nie lęka się ostatecznego czasu żniwa ani Chrystusa siedzącego na obłoku, ani sierpa, który zostanie rzucony na ziemię w dniu ostatnim – podkreślił abp Gądecki.

W dożynkach wojewódzko-archidiecezjalnych obok rolników, sadowników i ogrodników wzięli udział przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, duszpasterze rolników i pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

(KAI)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL