Nowy numer 22/2020 Archiwum

W Czeczenii otwarto prawdopodobnie największy meczet w Europie

W czeczeńskim mieście Szali otwarto w piątek prawdopodobnie największy meczet w Europie. Budynek może pomieścić 30 tys. osób, a teren wokół niego 70 tys. ludzi - podały media, powołując się miejscowe władze. Meczet nosi podwójną nazwę - Duma Muzułmanów im. Proroka Mahometa.

Na ceremonii otwarcia przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow poinformował, że meczet będzie nazwany imieniem proroka Mahometa, choć wcześniej zapowiadano, że meczet ma nosić imię Ramzana Kadyrowa. Mieli o to prosić sami mieszkańcy miasta.

W Czeczenii są już meczety imienia ojca Kadyrowa, jego matki, brata, dziadka i innych bliskich. Rosyjska redakcja BBC podaje, że na cześć członków rodziny Kadyrowa na świecie nazwano ok. 100 obiektów, np. szkoły, ulice, parki, most, statek i gwiazdę. Otwarcie meczetu zbiegło się w czasie z 68. rocznicą urodzin ojca Ramzana Kadyrowa, Achmata Kadyrowa - zwracają uwagę media.

Portal RIA Nowosti informuje, że centralna kopuła świątyni ma wysokość ponad 40 metrów, a cztery minarety sięgają 63 metrów.

W meczecie zainstalowano ośmiometrowy żyrandol, ważący około trzech ton. Według doradcy Kadyrowa ds. budowy meczetów Amruddiego Edilgirijewa, żyrandol, wykonany na specjalne zamówienie w Turcji, składa się z ponad 400 żarówek, kryształów Swarovskiego i złota. Wokół budynku posadzono ok. 2 tysięcy drzew i 48 odmian róż - opisuje rosyjska redakcja BBC.

Portal zauważa, że władze nie ujawniły źródła finansowania budowy. Radio Swoboda podało, że inwestor prosił o anonimowość.

Budowa meczetu rozpoczęła się w 2012 roku. Świątynia wchodzi w skład tzw. Szali City, które obejmuje także kilka wieżowców. Obiekt mieści się na terenie zajmującym ponad pięć hektarów.

Szali leżące 35 km od stolicy Czeczenii - Groznego - zamieszkane jest przez ok. 54 tys. ludzi. Miasto było zniszczone podczas bombardowania w I wojnie czeczeńskiej w 1995 r.

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama