Nowy Numer 38/2019 Archiwum

Powerbank wysokości bloku? We Włoszech zbudują go Japończycy

Wymyślona przez firmę Energy Vault wieża, ma rozwiązać problem z odnawialną energią.

Pozyskiwanie energii z wiatru czy ze słońca było dotychczas mało opłacalne. Efektywność wiatraków czy ogniw fotowoltaicznych zależy w dużym stopniu od pogody. Tego typu energii odnawialnej nie dało się dotąd magazynować. Pomysł na rozwiązanie tego problemu ma szwajcarska firma Energy Vault.

Szwajcarzy proponują budowę wysokiej wieży, która byłaby wielkim powerbankiem. Miałaby ona pomóc magazynować energię z farm wiatrowych lub paneli słonecznych. Nadwyżki energii produkowanej przez wiatraki lub ogniwa fotowoltaiczne, trafiałyby do „powerbankowej” wieży, gdzie ta energia służyłaby do podnoszenia betonowych bloków. Kiedy zapotrzebowanie na energie byłoby większe niż możliwości jej pozyskania z wiatru lub słońca, wtedy bloki w wieży byłyby opuszczane, a powstająca wtedy energia kinetyczna jest zamieniana w energię elektryczną.

Energy Vault 2019 3D Tower Simulation (4k)
Energy Vault Inc

Betonowy „powerbank” ma mieć pojemność 80 megawatogodzin, a kilowatogodzina wyprodukowanej przez niego energii ma kosztować zaledwie 6 centów. Testowa wieża ma stanąć pod Mediolanem, a zbudują Japończycy z Visio Fund, funduszu stworzonego przez SoftBank.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka

Zobacz także

 • spe
  22.08.2019 12:02
  Pomysł wygląda ciekawie. Wiadomo może jaki procent energii szacują na straty związane z działaniem samego urządzenia?
 • KoperNick
  22.08.2019 13:16
  Pojemność takiej wieży to 80 megawatogodzin. Roczne zużycie energii elektrycznej w Polsce to 170 terawatogodzin. Do zmagazynowania zapotrzebowania Polski na energię w listopadzie grudniu i styczniu (kiedy ani nie świeci ani nie wieje) potrzeba by 530 000 takich wież. Pokazuje to skalę niedorzeczności pomysłu oparcia polskiej energetyki o odnawialne źródła energii. Co innego budowanie rezerwy na potrzeby przetrwania szczytu poboru energii trwającego np. 3 godziny.
  doceń 4
 • AWIK
  23.08.2019 11:47
  Ale to nic nowego. Magazyny energii buduje się od lat. Mamy nawet takie w Polsce - elektrownie szczytowo-pompowe...
  doceń 4
 • kskiba19
  26.08.2019 16:36
  Elektrownia szczytowo-pompowa zapewne jest mniej awaryjna niż to coś.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji