Nowy numer 33/2019 Archiwum

Rzecznik Episkopatu: podżeganie do nienawiści wobec jakiegokolwiek człowieka nie mieści się w kanonach europejskiej cywilizacji

Chcielibyśmy jeszcze raz przypomnieć, że podżeganie do nienawiści i aktów przemocy wobec jakiegokolwiek człowieka, niezależnie od jego pozycji w społeczeństwie, nie mieści się w kanonach europejskiej cywilizacji. W każdym wrażliwym człowieku budzi jedynie niesmak i oburzenie - napisał ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, odnosząc się do informacji o manifestacji nienawiści wobec abp. Marka Jędraszewskiego, jaka miała miejsce w jednym z poznańskich klubów w czasie wyborów Mister Gay 2019.

Publikujemy pełny tekst oświadczenia:

Oświadczenie

Z przykrością przyjęliśmy informację o manifestacji nienawiści, jaka miała miejsce w jednym z poznańskich klubów. Niedawno przetoczyła się przez Polskę dyskusja o spaleniu kukły Judasza. Choć kukła Judasza nie przedstawia żywej osoby, a cały obrzęd jest jedynie symbolicznym napiętnowaniem cechy, jaką jest zdrada, bp Rafał Markowski wydał wówczas oświadczenie: „Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego”.

Dzisiaj chcielibyśmy jeszcze raz przypomnieć, że podżeganie do nienawiści i aktów przemocy wobec jakiegokolwiek człowieka, niezależnie od jego pozycji w społeczeństwie, nie mieści się w kanonach europejskiej cywilizacji. W każdym wrażliwym człowieku budzi jedynie niesmak i oburzenie.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 14 sierpnia 2019 r.

« 1 »

Zobacz także

Polecamy

 • TomaszL
  14.08.2019 21:44
  Mnie jako katolika oburza ostatnie wykorzystanie krzyża przez pewnego młodzieńca. Może warto także takie sytuacje zauważać w komentarzach rzecznika KEP?
  doceń 14
 • kolo
  14.08.2019 23:34
  Czy ktoś czuje się zdziwiony? Ideologia LGBT pokazuje swoje prawdziwe oblicze... A to pewnie dopiero rozgrzewka.
  doceń 10
 • Drem00r
  15.08.2019 21:17
  Drem00r
  Z jednej strony cieszą ze strony Kościoła słowa potępienia czynów z nienawiści, z drugiej strony szkoda, że nie padły one dużo wcześniej. Symboliczna przemoc dokonywana jest od dawna przez różne środowiska, że przypomnę tylko wieszanie wizerunków polityków PO na szubienicach przez narodowców, czy analogiczne wieszanie Jarosława Kaczyńskiego na marszu KOD, spalenie kukły Żyda, albo podobną próbę spalenia kukły Tadeusza Rydzyka. W żadnym z tych przypadków nie było tak szybkiej i zdecydowanej wypowiedzi Kościoła, mimo, że były to czyny publiczne. Tu mamy natomiast do czynienia z marginalnym incydentem podczas zamkniętej imprezy w gejowskim klubie. Trudno oprzeć się wrażeniu, że chodzi o podgrzewanie sporu.
 • halinkaa
  17.08.2019 12:09
  idąc tym trybem należałoby odesłać za Ural wszystkich tych co nastali po 44 roku z hasłem na ustach riezać panów jak również ich prowodyrów czosnkiem pachnących i różnych pomagierów nie zaś dogadywać się z nimi przy okrągłym stole
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL