Nowy numer 34/2019 Archiwum

Chirurg, żołnierz, zakonnica

Siostra Deirdre Byrne, wyróżniona przez Donalda Trumpa w Dzień Niepodległości, nie tylko uratowała życie i zdrowie wielu osób, ale też nieustannie stara się ratować ludzkie dusze.

Podczas tegorocznego świętowania amerykańskiego Dnia Niepodległości Donald Trump publicznie wyraził uznanie dla osób, które „uczyniły Amerykę lepszym miejscem”. Wśród wymienionych bohaterów – strażaków, ratowników czy policjantów – znalazła się też pewna zakonnica. Kim jest siostra Deirdre Byrne i czym zasłużyła sobie na miejsce w tak zaszczytnym gronie?

Powołana w łonie matki

Okazuje się, że jej aktywnościami można by obdzielić co najmniej kilka osób. Nim przywdziała habit, służyła w korpusie medycznym amerykańskiej armii, pełniąc swoje obowiązki m.in. w Afganistanie. Jako chirurg misyjny pracowała w Kenii, na Haiti, w Sudanie czy Iraku. Po ataku na World Trade Center znalazła się wśród tych, którzy ratowali ofiary i pomagali strażakom. Obecnie zaś prowadzi w Waszyngtonie placówkę medyczną opiekującą się najuboższymi. To oczywiście nie wszystko, czego dokonała przez ponad 60 lat życia, ale i tak trzeba przyznać, że jak na jedną osobę – to całkiem sporo.

Deirdre Byrne, nazywana przez przyjaciół „siostrą Dede”, żartuje czasem, że jej powołanie do życia zakonnego „zaczęło się w łonie matki”. Dorastała bowiem w dużej, pobożnej, katolickiej rodzinie. Byrne’owie mieszkali na przedmieściach Waszyngtonu, w McLean – kilkudziesięciotysięcznej jednostce osadniczej należącej już do stanu Wirginia. Rodzice Deirdre codziennie uczestniczyli we Mszy Świętej.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji