Nowy numer 42/2019 Archiwum

Franciszek zaniepokojony narastaniem suwerenizmu i nacjonalizmu w Europie

O zagrożeniach dla chrześcijańskich korzeni tożsamości europejskiej, kryzysie migracyjnym oraz wyzwaniach związanych z Synodem dla Amazonii mówił Ojciec Święty w wywiadzie dla dziennika „La Stampa”. Przeprowadził go Domenico Agasso jr, a ukazał się on w wydaniu dzisiejszym ukazującej się w Turynie gazety.

La Stampa: Przenieśmy się w myśli na drugi brzeg oceanu i pomyślmy o Ameryce Południowej. Dlaczego Wasza Świątobliwość zwołał synod o Amazonii w październiku w Watykanie?

- Jest on dzieckiem „Laudato si’”. Ci, którzy nie czytali tej encykliki, nigdy nie zrozumieją Synodu o Amazonii. Laudato si’ nie jest „zieloną” encykliką, jest encykliką społeczną opartą na „zielonej” rzeczywistości, ochronie stworzenia.

La Stampa: Czy jest dla Waszej Świątobliwości jakiś znaczące wydarzenie?

- Kilka miesięcy temu siedmiu rybaków powiedziało mi: „W ciągu ostatnich kilku miesięcy zebraliśmy 6 ton plastiku”. Któregoś dnia przeczytałem o ogromnym lodowcu na Islandii, który stopił się niemal całkowicie: zbudowali dla niego pomnik nagrobny. Wraz z pożarem na Syberii roztopiły się pewne lodowce na Grenlandii. Mieszkańcy jednego z krajów Pacyfiku przeprowadzają się, ponieważ za dwadzieścia lat wyspy, na której mieszkają, już nie będzie. Ale dane, które mnie najbardziej zaszokowały, to co innego „Dzień Długu Ekologicznego”: 29 lipca wyczerpaliśmy wszystkie zasoby odnawialne roku 2019. Od 30 lipca zaczęliśmy konsumować więcej zasobów niż te, które planeta regeneruje w ciągu roku. To bardzo poważne. Jest to globalna sytuacja kryzysowa. Nasz Synod będzie synodem w trybie pilnym. Ale chciałbym zwrócić uwagę: Synod nie będzie spotkaniem naukowców czy polityków. To nie jest parlament: to coś całkiem innego. Rodzi się z Kościoła i będzie miał misję i wymiar ewangelizacyjny. Będzie to dzieło komunii pod kierunkiem Ducha Świętego.

La Stampa: Ale dlaczego koncentrować się na Amazonii?

- Jest to miejsce reprezentatywne i decydujące. Wraz z oceanami w decydujący sposób przyczynia się do przetrwania planety. Większość tlenu, którym oddychamy, pochodzi stamtąd. Dlatego wycinka lasów oznacza zabijanie ludzkości. Ponadto Amazonia obejmuje dziewięć państw, więc nie dotyczy tylko jednego. Myślę też o bogactwie Amazonii, różnorodności biologicznej roślinnej i zwierzęcej: jest wspaniała.

La Stampa: Czy podczas synodu omawiana będzie także możliwość święcenia „viri probati”, mężczyzn starszych i żonatych, którzy mogli by zaradzić brakowi duchowieństwa. Czy będzie to jeden z głównych tematów?

- Absolutnie nie: jest to tylko jeden z punktów Instrumentum Laboris (dokumentu roboczego). Ważne będą posługi ewangelizacji i różne sposoby ewangelizowania.

La Stampa: Co jest przeszkodą w ochronie Amazonii?

- Zagrożenie dla życia ludności i dla tego obszaru wynika z ekonomicznych i politycznych interesów dominujących warstw społeczeństwa.

La Stampa: Jak więc powinna się zachowywać polityka?

- Wyeliminować swoje zmowy i demoralizację. Musi podjąć konkretną odpowiedzialność, na przykład w odniesieniu do kopalni odkrywkowych, które zatruwają wodę, powodując wiele chorób. Ponadto istnieje kwestia nawozów.

La Stampa: Czego Wasza Świątobliwość obawia się najbardziej w odniesieniu do naszej planety?

-Zaniknięcia różnorodności biologicznej. Nowych śmiertelnych chorób. Zmian i dewastacji przyrody, które mogą doprowadzić do śmierci ludzkości.

La Stampa: Czy Wasza Świątobliwość dostrzega jakiekolwiek uświadomienie sobie problemu środowiska i zmian klimatycznych?

- Tak, szczególnie w ruchach młodych ekologów, takich jak Greta Thunberg, „Piątki dla przyszłości”. Widziałem ich plakat, który wywarł na mnie wrażenie: „Jesteśmy przyszłością!”.

La Stampa: Czy nasze codzienne postępowanie – recykling odpadów, dbałość o nie marnowanie wody w domu - może wpływać czy też jest niewystarczające, aby przeciwdziałać temu zjawisku?

- Wpływa, a jakże, ponieważ jest to kwestia konkretnych działań. A ponadto przede wszystkim tworzy i upowszechnia kulturę nie zanieczyszczania stworzenia.

« 1 2 3 »

Zobacz także

 • spe
  09.08.2019 15:22
  Dla mnie to jest kwestia szcunku. Jeśli jakiś kraj che wyjscia z UE, to my sami przede wszystkim pokazujemy, jak szanujemy mieszkańców tego kraju, jak szanujemy ich wolność - naszą postawą wobec takiej decyzji. Brexit w pierwszym rzędzie jest dla nas próbnikiem tego, na czym ma się opierać europejska wspólnota. A na razie mamy ze strony UE słowa o specjalnym miejscu w piekle...
  doceń 33
 • wujek_Olek
  11.08.2019 10:59
  wujek_Olek
  Powszechny Kościół Katolicki jednoczy Europejczyków dobrej woli od 2 tysiącleci, obojętnie w jakich państwowych strukturach żyją. UE przeczy tej idei i oferuje w zamian pazerny zamordyzm, przed którym J. J. Rousseau już w r. 1772 ostrzegał: "Dzisiaj nie ma już Francuzów, Niemców, Hiszpanów ani nawet Anglików, niezależnie od tego, co inni o tym mogą mówić; są jedynie Europejczycy.
  Wszyscy mają ten sam gust, te same życzenia, te same zwyczaje,
  bo nikt z nich nie był regionalnie kształtowany przez specyficzne instytucje.
  Będąc w tej samej sytuacji, wszyscy będą czynili to samo,
  będą sie zwali bezinteresownymi będąc łajdakami; będą głosili interes publiczny,
  myśląc wyłącznie o sobie; będą chwalili umiarkowanie, życząc sobie bogactwa jak Krezus.
  Nie dążą do niczego poza luksusem, nie tęskną za niczym poza złotem;
  będąc pewni, że pieniądz spełni im najgłębsze ich życzenia, są gotowi,
  sprzedać się pierwszemu, który im pieniądze oferuje.
  Co to ich obchodzi, komu służą i jakiemu prawu podlegają?
  Jak znajdą pieniądze na kradzież i kobiety do uwiedzenia,
  będą się w każdym kraju czuli jak u siebie w domu."
  On takiej Europy nie chciał i ja takiej nie chcę.
  doceń 6
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL