Nowy numer 34/2019 Archiwum

Korona z głowy

Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej grozi albo pokojowy rozpad, albo wrogie trwanie w przymusowej jedności.

Oba scenariusze – każdy w różnym stopniu – są możliwe w przypadku brexitu. A nowy premier Boris Johnson zapewnia, że doprowadzi do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE do 31 października – niezależnie od tego, czy zdoła zawrzeć nową umowę z Brukselą, czy też dokona się to bez żadnego porozumienia. Jest oczywiście jeszcze trzeci scenariusz, o którym wolelibyśmy nawet nie myśleć: rozpad Zjednoczonego Królestwa w warunkach niespecjalnie pokojowych. A od scenariusza drugiego – wrogie trwanie w przymusowej jedności – droga do niego nie jest już daleka. Scenariusz czwarty – zachowanie status quo – wydaje się coraz mniej możliwy.

Od 3 lat w temacie brexitu ta sama zadyszka. I końca nie widać. A coraz bardziej prawdopodobny brexit tylko otworzy kolejne batalie – tym razem o jedność lub rozkład brytyjskiej Korony.

Gwizdy mówią wszystko

Dostępne jest 10% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji