Nowy numer 42/2019 Archiwum

Młodopolacy po latach

40 lat temu powstał Ruch Młodej Polski (RMP), starający się pogodzić wrażliwość na sprawy narodowe i konserwatyzm obyczajowy z wyzwaniami czasów współczesnych.

Wystarczy przypomnieć najbardziej prominentnych działaczy i publicystów tego środowiska, aby dostrzec, jakim potencjałem dysponował Ruch. Na liście tej, obok nieformalnego lidera Aleksandra Halla, należałoby umieścić m.in. Arkadiusza Rybickiego, Marka Jurka, Mariana Piłkę, Kazimierza Ujazdowskiego, Jacka Bartyzela, Tomasza Wołka, a później Jarosława Sellina, Adama Pawłowicza, Macieja Płażyńskiego, Marka Biernackiego, Jarosława Gowina, Rafała Matyję. Ich mentorem był prof. Wiesław Chrzanowski, a duchowym opiekunem o. Ludwik Wiśniewski OP, duszpasterz młodej gdańskiej inteligencji.

W czasie przełomu

Ruch Młodej Polski powstał pod koniec lat 70. i był pierwszą polityczną formacją konserwatywnej inteligencji katolickiej. Deklarację ideową ugrupowania podpisało w lipcu 1979 r. 25 osób, głównie z Trójmiasta, ale także z Poznania oraz Warszawy i Łodzi. Była owocem dyskusji w środowisku niezależnego pisma „Bratniak”, wydawanego w Gdańsku. Deklaracja składa się ze wstępu oraz czterech rozdziałów zatytułowanych: „Osoba ludzka”, „Wspólnota narodowa”, „Niepodległość” oraz „Nasze zadania”. Jej sygnatariusze odwoływali się do tradycji narodowych i konserwatywnych oraz podkreślali rolę Kościoła w dziejach Polski. Jasno wyrażali pogląd, że celem zasadniczym społecznego oporu powinno być wywalczenie niepodległości. Zwracali uwagę na etyczny wymiar toczonych w Polsce sporów. Nie wprost, ale poprzez poruszane treści deklaracja odwoływała się także do programu ślubów jasnogórskich prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Nawet po 40 latach sprawia wrażenie dokumentu świeżego, dobrze rozeznającego wyzwania stojące przed Polską nie tylko w perspektywie tamtego czasu, ale i lat następnych.

W ówczesnej debacie opozycyjnej, zdominowanej przez ludzi określających się mianem „lewicy laickiej”, głos środowiska RMP był zjawiskiem nowym i świeżym. Na młodopolaków, jak później nazwano działaczy RMP, patrzono podejrzliwie, czy nie są może forpocztą odradzającej się w kraju endecji.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji