Nowy numer 23/2020 Archiwum

Skryty wróg naszych kości

Osteoporoza w większości przypadków dotyka kobiet po sześćdziesiątce. Jednak mężczyźni i osoby młodsze też są na nią narażeni.

Najczęściej osteoporoza zostaje dostrzeżona dopiero wtedy, kiedy w następstwie niewielkiego urazu dojdzie do poważnego złamania kości. Wcześniej możemy z nią żyć w pełnej nieświadomości. Złamania spowodowane osteoporozą najczęściej dotyczą kręgów w kręgosłupie, kości przedramienia lub szyjki kości udowej. Do urazu dochodzi na skutek zmniejszania się gęstości mineralnej (odpowiedzialnej za twardość) i strukturalnej kości. Dotknięte osteoporozą przypominają one sito lub spróchniałe drewno. Najistotniejsze jest żyć tak, by osteoporoza nigdy się nie pojawiła. Jej leczenie jest trudne, długotrwałe, kosztowne i nie do końca skuteczne.

Przyczyny i profilaktyka

Zwykle przyczyny tej choroby tkwią zarówno w naszych genach, jak i w złym stylu życia. A także w zmianach naszego mikrobiomu, czyli miliardów bakteryjnych sprzymierzeńców zasiedlających jelita. Z wiekiem bowiem ubywa nam takich, które miałyby dla nas produkować witaminę K. A jedna z jej form, tzw. K2, jest kluczowa dla wiązania wapnia do kości. Osteoporoza bywa też wtórna. Wynika z terapii innych chorób, np. nadczynności tarczycy, cukrzycy, przedwczesnej menopauzy, zaburzeń wchłaniania pokarmu, przewlekłego reumatyzmu.

Aby po czterdziestce nie narażać się na wysokie ryzyko osteoporozy, trzeba unikać niedożywienia. I nie chodzi tu tylko o głodzenie się, ale też o nieprawidłowe odżywianie (np. ze zbyt małą dawką wapnia i witaminy D). Ryzyko rośnie także z powodu palenia tytoniu i nadużywania alkoholu, siedzącego trybu życia i unikania światła słonecznego. Można powiedzieć, że to, co wywołałoby krzywicę u dziecka, u osoby w średnim wieku spowoduje osteoporozę. Z wiekiem bowiem kości przestają rosnąć i mogą stopniowo tracić swój budulec. Wapń – którego metabolizm jest bardzo skomplikowany – to kluczowy w naszym organizmie element dla wielu procesów biochemicznych. Jeśli go zabraknie w diecie, to aby utrzymać niezbędne dla funkcjonowania organizmu stężenie tego pierwiastka we krwi, zaczniemy go „wypłukiwać” z kości.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama