Nowy numer 48/2020 Archiwum

Fakty i mity na temat karmienia

Świeżo upieczona mama spotyka się z mnóstwem informacji na temat naturalnego karmienia. O to, które z nich są prawdziwe, pytam Jolantę Otrząsek, położną środowiskowo-rodzinną.

1. Wielkość piersi ma wpływ na ilość pokarmu – fałsz

Niezależnie od tego, czy piersi są małe, czy większe, potrafią przy odpowiednim nastawieniu mamy wykarmić dziecko pełnowartościowym pokarmem. Wytwarza się on poprzez stymulowanie ssaniem brodawek, a jego ilość jest zawsze dostosowana do potrzeb dziecka.

2. Silny stres może doprowadzić do stopniowego zanikania laktacji – prawda

W silnie stresującej sytuacji matka jest zdenerwowana. To może zaburzać proces laktacji. Dziecko, wyczuwając nerwową sytuację, staje się podczas karmienia niespokojne. To też może zaburzać laktację.

3. Dużego noworodka nie da się wykarmić wyłącznie piersią – FAŁSZ

Wielkość dziecka po porodzie nie ma znaczenia. W pierwszych dniach życia żołądek malucha jest mniejszy i mniejsze są też jego potrzeby. Niezależnie od wagi dziecka po porodzie żołądek potrafi przyjąć około 5 ml pokarmu. Z czasem w trakcie regularnego karmienia ilość i jakość mleka matki w naturalny sposób jest dostosowana do jego potrzeb.

4. Pokarm jest „chudy”, niewystarczający dla dziecka – FAŁSZ

Należy pamiętać, że mleko w trakcie karmienia ma różny skład i kolor. Pierwszy pokarm, tzw. siara, jest gęsty i żółtawy w kolorze. Z czasem się zmienia, a podczas jednego karmienia jest najpierw wodnisty i przeźroczysty, potem z dużą zawartością laktozy, a na koniec z tłuszczem. Co więcej, jego skład jest zależny od pory dnia, roku, temperatury i potrzeb dziecka.

5. Aby podtrzymać laktację, po każdym karmieniu pierś trzeba opróżnić (laktatorem lub ręcznie) – FAŁSZ

Ilość produkowanego pokarmu jest regulowana potrzebami dziecka. Jeśli odciągany jest pokarm na zapas, trzeba pamiętać, aby nie robić tego w zbyt dużych ilościach. Może to prowadzić do nadprodukcji mleka, zastojów i stanów zapalnych piersi. Szacuje się obecnie, że jedno pełnowartościowe karmienie z jednej piersi powinno trwać około 15 minut intensywnego ssania.

6. W trakcie karmienia nie wolno przyjmować antybiotyków – FAŁSZ

Jeśli w okresie karmienia kobieta zachoruje, po wizycie u lekarza może przyjmować zalecone przez niego leki. Obecnie istnieje wiele leków niezagrażających dziecku, włącznie z antybiotykami. Jeśli wymagane jest zastosowanie leków, które mogą mieć niekorzystny wpływ na organizm dziecka, lekarz powinien o tym poinformować. W takim przypadku, aby podtrzymać laktację, pokarm można odciągać mechanicznie i wylewać, a po zakończeniu leczenia wrócić do karmienia.

7. Gorączka matki jest przeszkodą do dalszego karmienia – FAŁSZ

Wręcz przeciwnie. W trakcie gorączki w organizmie matki wytwarzanych jest więcej przeciwciał, które przedostają się do pokarmu. Są one korzystne dla dziecka.

8. Podczas karmienia nie wolno pić alkoholu – PRAWDA

Nie wolno pić alkoholu nawet w małych ilościach. Popularne, rzekomo napędzające laktację dzięki zawartości słodu jęczmiennego, piwo karmi także nie jest zalecane (w aptekach dostępne są bezpieczne dla dziecka preparaty mające w składzie słód). Produkty korzystnie wpływające na laktację to natomiast łuski kakaowe, kawa zbożowa, herbatki laktacyjne. Najbardziej jednak zalecane jest odpowiednie nawadnianie organizmu.

9. Zalecana jest specjalna dieta dla matek karmiących – FAŁSZ

Dieta musi być prawidłowo zbilansowana, obfita w jarzyny i owoce oraz wszystkie inne składniki zalecane wszystkim, nie tylko matkom karmiącym. Trzeba pamiętać, że zapotrzebowanie matek karmiących to tylko o 500–550 kalorii więcej niż zalecana średnia. Warto natomiast ograniczyć ilości wypijanej kawy, czarnej herbaty, nie jeść surowego mięsa ani produktów z niepasteryzowanego mleka.

10. Karmienie powoduje szybsze obkurczanie się macicy – PRAWDA

Inwolucja macicy (obkurczanie) zachodzi w pierwszych 10 dniach połogu. Ostatnie badania dowodzą, że wskazane jest dostawianie dziecka do piersi w pierwszych 2 godzinach życia, gdy noworodek wykazuje największą potrzebę ssania, a częste karmienie powoduje szybsze, mniej bolesne obkurczanie się macicy.

11. Karmienie naturalne powoduje zniekształcanie piersi – FAŁSZ

Wpływ na kształt piersi ma głównie upływający czas. Jeśli dziecko jest karmione w odpowiedniej dla matki postawie, która nosi dobrze dopasowany biustonosz – karmienie nie powinno wpłynąć na zmianę kształtu piersi.

12. Podczas karmienia kobieta nie zajdzie w ciążę – prawda i fałsz

Jeśli karmienie jest prawidłowe, owulacja zostaje wstrzymana. Nie jest jednak tak, że kobieta jest niepłodna do momentu pierwszego krwawienia, nawet bowiem niewielkie plamienie może być oznaką wcześniejszego jajeczkowania. Zanim do niego dojdzie, należy karmić nie rzadziej niż co 3 godziny, a łączny czas karmienia przez całą dobę powinien wynosić minimum 120 minut. Wszelkie odstępstwa od tych norm mogą doprowadzić do powrotu cyklów owulacyjnych.

13. Ssanie smoczka może źle wpływać na karmienie piersią – PRAWDA

Niektóre dzieci ssące smoczek mogą mieć problem z prawidłowym uchwyceniem piersi, inne robią to bez większych trudności.

1.4 Brodawki należy hartować przed porodem – FAŁSZ

O brodawki wystarczy odpowiednio zadbać przed karmieniem i w jego trakcie. Należy unikać ubrań z drażniących materiałów, nosić delikatną bieliznę i pilnować, by po karmieniu brodawki były suche.•

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama