Nowy Numer 38/2019 Archiwum

Dlaczego wierzymy w bzdury?

To prawdziwy paradoks. W czasach, w których dostęp do informacji jest tak łatwy jak mrugnięcie okiem, coraz więcej osób wierzy w płaską Ziemię, szkodliwość DNA, samoloty pasażerskie rozpylające chemikalia czy w to, że nigdy nie wylądowaliśmy na Księżycu. Skąd to się bierze?

Mów do wody

Każdy chyba widział białe smugi ciągnące się za samolotami odrzutowymi. To są tzw. smugi chemiczne. Samoloty pasażerskie natomiast rozpylają chemikalia, dzięki którym światowy rząd, Kościół, Bank Światowy, korporacje* (*niepotrzebne skreślić) mogą panować nad całymi społeczeństwami. Wdychając te chemikalia, chorujemy, a wiadomo, że kto chory, ten kupuje lekarstwa. No i biznes się kręci. Proste – prawda?

Tak samo jak proste jest stwierdzenie, że podawanie ogromnych dawek witaminy C jest w stanie wyleczyć wiele poważnych chorób, z nowotworowymi włącznie. Tyle tylko, że to kompletna bzdura. Tak samo jak to, że zażywając witaminę B, można wyleczyć schizofrenię. Co robić, gdy masz zawał? Uciskaj widelcem albo wykałaczką skórę pod nosem. Co robić, gdy jesteś chory? Pij wodę utlenioną (absolutnie proszę tego nie robić, to może być niebezpieczne!). To tylko niektóre twierdzenia, publicznie wypowiadane przez Jerzego Ziębę. Choć z wykształcenia jest inżynierem maszyn górniczych, dla wielu ludzi to większy autorytet w kwestiach medycyny niż niejeden profesor. Gdy nic nie pomaga, zawsze można kupić jeden z suplementów, które firma Zięby produkuje, albo za kilka tysięcy złotych nabyć strukturyzator wody. On przywraca wodzie pamięć! Pamięć tego, co wcześniej wodzie się powiedziało. Tak, tak, do wody przed jej wypiciem trzeba mówić!

To, że są ludzie, którzy zarabiają na oszustwie i naiwności innych, to oczywiste. Zawsze tak było i zawsze tak będzie. To, że są tacy, którzy z różnych powodów chętnie dzielą się alternatywnym opisem rzeczywistości – to też żadna nowość. Ale dlaczego tak wiele osób na te oszustwa daje się nabrać?

Częściowo to wina naszego mózgu. Za prawdziwe uważamy opisy, które rozumiemy. Mając więc dwa wytłumaczenia jakiegoś zjawiska, większość z nas, jak gdyby intuicyjnie, za prawdziwe przyjmie to łatwiejsze do zrozumienia. Widzisz smugi ciągnące się za samolotem? W co łatwiej uwierzyć? W to, że to rozpylane chemikalia, czy w historię o zmianie stanu skupienia wody na jądrach kondensacji, które dostają się do powietrza w wyniku reakcji spalania, do której dochodzi w silniku?

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • podajnik
    10.09.2019 14:43
    Jeśli chodzi o spiskowe teorie na temat obecności człowieka na Księżycu to jedno wiadomo ponad wszelką wątpliwość:
    Rosjanie nigdy nie wylądowali na Księżycu i do dziś im tego żal.
    doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji