Gość Sandomierski 38/2019 Archiwum

Dlaczego wierzymy w bzdury?

To prawdziwy paradoks. W czasach, w których dostęp do informacji jest tak łatwy jak mrugnięcie okiem, coraz więcej osób wierzy w płaską Ziemię, szkodliwość DNA, samoloty pasażerskie rozpylające chemikalia czy w to, że nigdy nie wylądowaliśmy na Księżycu. Skąd to się bierze?

Płaska Ziemia

O nauce piszę od ponad 20 lat. W tym czasie różne tematy wywoływały emocje. Energetyka jądrowa, modyfikacje genetyczne, ocieplenie klimatu… Ale dzisiaj jest inaczej, dzisiaj jest mocniej. W jednej z sond ulicznych zapytano Amerykanów, czy nie uważają, że jedzenie, które zawiera DNA, powinno być wyraźnie oznakowane. Większość uważała, że tak, bo DNA jest przecież groźne. Może odpowiadającym DNA pomyliło się z GMO, czyli modyfikacjami genetycznymi? DNA zawiera wszystko, co kiedyś żyło. Zarówno rośliny, jak i zwierzęta. DNA spożywamy od początku naszego istnienia. GMO to pieśń ostatnich lat. Wielokrotnie badana. Nie ma żadnych dowodów na to, by była szkodliwa. Tylko jakie znaczenie mają ustalenia setek naukowców, skoro ktoś na YouTube powiedział, że szczury po zjedzeniu zmodyfikowanej paszy gromadnie zachorowały na raka?

Jeszcze gorzej sprawa się ma ze szczepionkami. Tutaj emocje sięgają zenitu. A tam, gdzie są emocje, nie ma miejsca na rzeczową dyskusję. I tak szefowa stowarzyszenia, która nie ma jakiegokolwiek wykształcenia medycznego, jest większym autorytetem niż tuzin, dwa tuziny, a nawet 10 tuzinów lekarzy czy naukowców. Kilka kłamliwych zdań anty- szczepionkowców bardziej trafia do pewnej grupy ludzi niż wykresy, dane i mapy. I można setki razy tłumaczyć, że szczepionek nie robi się z abortowanych dzieci, że nie mają one nic wspólnego z autyzmem i że ich celem nie jest zniewolenie całych społeczeństw. Niewiele to zmienia, bo ludzi negujących zasadność szczepień (a coraz częściej także antybiotykoterapii) jest coraz więcej. Co może się wydawać totalnie niezrozumiałe, można odnieść wrażenie, że podobnie rośnie liczba osób, które uważają, że Ziemia jest płaska. Naprawdę! Przed laty na spotkaniach od czasu do czasu po wykładzie podchodził do mnie ktoś z pytaniem, jak to jest z tą okrągłością Ziemi. Takie pytania były zadawane na uboczu, tak żeby nikt nie słyszał. Bo jeszcze kilka lat temu pytać o to było wstydem. Dzisiaj już nim nie jest. Zdarza się, że takie pytania padają z ust słuchaczy przy pełnej sali.

– Jak jest okrągła, skoro gdziekolwiek idę, to widzę, że jest płaska?

– Przecież na zdjęciach wykonanych np. z Księżyca widać wyraźnie, że jest okrągła!

– Na jakich zdjęciach? Przecież nas nigdy nie było na Księżycu!

No tak, zapomniałem. Lot na Księżyc został nakręcony w studiu.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • podajnik
    10.09.2019 14:43
    Jeśli chodzi o spiskowe teorie na temat obecności człowieka na Księżycu to jedno wiadomo ponad wszelką wątpliwość:
    Rosjanie nigdy nie wylądowali na Księżycu i do dziś im tego żal.
    doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji