Nowy numer 43/2020 Archiwum

Facebook z własną walutą

Kryptowaluta libra – nowy projekt Marka Zuckerberga – jeszcze na wiele miesięcy przed wprowadzeniem w życie wzbudza sporo kontrowersji.

Mark Zuckerberg zrewolucjonizował już internet, teraz postawił przed sobą kolejny ambitny cel. Ogłosił, że w 2020 roku wprowadzi kryptowalutę libra. Ma ona diametralnie zmienić reguły gry na globalnym rynku finansowym i ułatwić życie setkom milionów ludzi, którzy nie mają konta bankowego.

W ciągu ostatnich kilku lat wokół Zuckerberga i serwisu Facebook narosło wiele kontrowersji. Dlatego też projekt wprowadzenia libry, choć wsparty przez grupę dużych firm, nie wzbudził powszechnego entuzjazmu, szczególnie w USA. Sprzeciwiają się mu sekretarz skarbu, szef Rezerwy Federalnej oraz kongresmani. Co to właściwie jest kryptowaluta libra i dlaczego wzbudza takie emocje?

Znak jakości Facebooka

Kryptowaluta jest środkiem płatniczym istniejącym w wirtualnej rzeczywistości. Nie można płacić nią w realnym świecie – w formie monet czy banknotów, ani wypłacić jej z bankomatu. Aby z niej skorzystać, potrzeba za to dostępu do internetu. Z prostotą i szybkością takich form płatności nie jest w stanie konkurować żaden bank. Bezpieczeństwo gromadzonych zasobów kryptowaluty ma polegać na tzw. łańcuchu blokowym (ang. blockchain), czyli rozproszonej bazie danych oraz kryptograficznej ochronie transakcji. Zabezpieczenia te mają uniemożliwić kradzież pieniędzy i przeprowadzanie cyberataków.

Wirtualna waluta zaprezentowana 17 czerwca przez Zuckerberga nie będzie pierwszym tego typu rozwiązaniem na świecie. Internauci już od 10 lat mogą płacić bitcoinem. Jednak libra w zamierzeniu ma wprowadzić zupełnie nową jakość. Stoi bowiem za nią fortuna Marka Zuckerberga (w 2019 awansował na 5. miejsce na liście najbogatszych ludzi świata z majątkiem ponad 65 miliardów dolarów) i marka Faceboo- ka, który pod koniec zeszłego roku pokonał kryzys wizerunkowy i obecnie znajduje się w doskonałej kondycji finansowej. Firma ma za sobą dwa rekordowe w swojej historii kwartały pod względem zysku – w ostatniej ćwiartce 2018 roku zysk wyniósł 6,88 mld dolarów, a w pierwszych trzech miesiącach 2019 – 5,4 miliarda. Z Facebooka codziennie korzysta 1,5 miliarda użytkowników, a 2,3 miliarda przynajmniej raz w miesiącu.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama