Nowy numer 41/2019 Archiwum

Polscy lekarze pomagają w Malawi

W Malawi ponad 800 tysięcy osób potrzebuje pomocy po przejściu cyklonu Idai, który w marcu 2019 roku dotknął, między innym ten kraj. Część infrastruktury medycznej została zniszczona, a liczba chorych na gruźlicę gwałtownie wzrosła, informuje Polska Misja Medyczna. Organizacja pomaga w tym kraju już od 2016 roku. Obecnie potrzebne są środki na odbudowanie zniszczeń i wsparcie dzieci, które dzięki lekarzom otrzymują pomoc medyczną.

Na miejscu dzieciom i lokalnym mieszkańcom pomagają polskie lekarki. – W tej chwili w szpitalu, w którym pracuje są takie warunki, jak w polskich lecznicach w latach 70-80., ale jesteśmy w stanie, dzięki takim organizacjom jak Polska Misja Medyczna, naprawić czy zakupić nowy sprzęt medyczny – relacjonuje Karolina Siwicka, która w ramach pomocy medycznej leczy dzieci i mieszkańców Malawi za darmo. Jak sama podkreśla, zapotrzebowanie na wsparcie lekarskie jest teraz ogromne.

Dzięki pomocy PMM w malawijskim Blantyre dzieci mogą liczyć na wsparcie medyczno-edukacyjne. Fundacja Baobab Kids, z którą współpracuje Polska Misja Medyczna, uruchomiła lecznicę rehabilitacyjną oraz miejsce edukacyjne dla dzieci. W centrum rehabilitacyjnym prowadzone są zajęcia dla dzieci z chorobami nerwowo-mięśniowymi m.in. z porażeniem mózgowym, wodogłowiem, rozszczepieniem kręgosłupa. Z kolei dla najbiedniejszych dzieci w okolicy odbywają się zajęcia przedszkolne i wczesnoszkolne.

Niestety sytuacja malawijskiego Szpitala Queen Elisabeth pogorszyła się w tym roku, zwraca uwagę PMM. Zniszczeniu uległ też jedyny działający aparat do diagnozy wielu chorób, w tym gruźlicy. – W Malawi, z powodu braku wiedzy i sprzętu, nawet podstawowa diagnostyka jest prawie niemożliwa, a co za tym idzie również skuteczne leczenie – apeluje Arletta Chryścionko, lekarz pulmonolog z Polskiej Misji Medycznej.

Koszt urządzenia to 20 tysięcy dolarów, co jest kwotą nieosiągalną dla tamtejszego szpitala. Obecnie trwa zbiórka na bronchofiberoskop – sprzęt, dzięki któremu lekarze będą mogli skutecznie diagnozować i przeciwdziałać gruźlicy.

Polska Misja Medyczna działa już od 20 lat. Organizacja niesie pomoc w krajach Afryki, Ameryki Środkowej, Azji, i Bliskiego Wschódu, gdzie realizuje projekty pomocy humanitarnej i rozwojowej.

Więcej o pomocy dla Malawi na stronie: https://www.pmm.org.pl/pl/pomoz-dzieciom-w-malawi-292/

« 1 »

Krzysztof Błażyca

Fotoreporter, dziennikarz

Z redakcją „Gościa" związany od roku 2006 r. Religioznawca, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Autor książek „Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle" (zbiór reportaży z Tanzanii, Kenii, Zambii, Nigerii i Ugandy) oraz reportażu „Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy", za który otrzymał Grand Prix Mediatravel 2017, Nagrodę im. Stanisława Szwarc Bronikowskiego w kategorii książka podróżnicza roku oraz Nagrodę Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego za najlepszą książkę roku 2017 o tematyce afrykanistycznej w kategorii publikacji popularno-naukowej. Autor wystaw fotograficznych ukazujących życie codzienne w krajach Afryki. Laureat nagrody „Ekologia w obiektywie" za zdjęcie przedstawiające dzieci z nigeryjskiej wioski przy jednej ze studni wybudowanej dzięki akcji „Małego Gościa Niedzielnego". Publikował w „Misyjnych drogach", „Poznaj Świat", „Catholic Mirror" (Kenia), „Magazynie Familia", „Warto", „W drodze", „Almanachu Prowincjonalnym", „Tygodniku Powszechnym". Prowadzi fundację pomagającą w Ugandzie i Kenii (budowa studni głębinowych, wsparcie edukacji). Jego mottem są słowa kard. Charles'a Lavigerie, założyciela Ojców Białych „Pokochajcie Afrykę!".

Kontakt:
krzysztof.blazyca@gosc.pl
Więcej artykułów Krzysztofa Błażycy

 

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji