Nowy numer 49/2020 Archiwum

15 sierpnia w Katowicach defilada "Wierni Polsce"

Na defiladę z okazji Święta Wojska Polskiego pod hasłem "Wierni Polsce", która w tym roku upamiętni w Katowicach 100. rocznicę I powstania śląskiego, zaprosił w czwartek mieszkańców kraju i regionu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Na czwartkowym briefingu przy Pomniku Powstańców Śląskich w Katowicach, obok którego przejdzie defilada, minister oraz przedstawiciele władz samorządowych i rządowych, przedstawili niektóre szczegóły przedsięwzięcia.

"Serdecznie zapraszam mieszkańców woj. śląskiego, ale i całej Polski: 15 sierpnia o godzinie 14.00 w Katowicach będzie miała miejsce defilada z okazji Święta Wojska Polskiego; defilada pod hasłem +Wierni Polsce+" - powiedział Błaszczak.

Nawiązując do ogłoszonej w połowie maja br. decyzji, aby tegoroczna defilada z okazji Święta Wojska Polskiego odbyła się w Katowicach, minister obrony narodowej wskazał, że chodzi o upamiętnienie 100. rocznicy I powstania śląskiego oraz o uczczenie i oddanie hołdu "mieszkańcom Górnego Śląska, którzy zdecydowali o tym, że Śląsk stał się częścią Polski".

Jak podkreślił, mieszkańcy tego regionu "poświęcali swoje zdrowie i życie, żeby zachować swoją tradycję, swoją kulturę - polską tradycję i kulturę; bo śląskość to polskość".

"Stulecie wybuchu I powstania śląskiego to wielka data; to wielka okazja, żeby przypomnieć o tej wspaniałej historii - o ludziach, którzy gotowi byli poświęcić życie, aby Śląsk stał się częścią Polski. Ta ziemia zawsze słynęła - i taka jest do dziś - z ludzi, którzy są pracowici, którzy są patriotami, którzy bardzo dbają o zachowanie tradycji i kultury polskiej" - mówił szef MON.

Minister wskazał, że defilada rozpocznie się od przemarszu wojska ul. Bagienną od strony dzielnicy Szopienice, następnie al. Walentego Roździeńskiego, obok Spodka, w rejonie którego ustawiona będzie główna trybuna, następnie przez rondo gen. Jerzego Ziętka i Aleję Korfantego dotrze do pętli Słoneczna, gdzie nastąpi jej rozformowanie. "To trasa reprezentacyjna, która umożliwi obserwowanie przez wszystkich Wojska Polskiego, umożliwi podziwianie maszerujących żołnierzy, podziwianie sprzętu, jakim dysponuje Wojsko Polskie" - ocenił Błaszczak.

Przekazał, że w defiladzie weźmie udział 2,6 tys. żołnierzy, 185 pojazdów (w tym Leopardy, Rosomaki, HMMWV, Langusty, Kraby, Dany, Raki, Łowcze, Topole i Poprady) i 60 statków powietrznych (w tym F-16, TS-11, M-28, C-295M, C-130, M-346, G550, B737, Mi-2, W-3, Mi-17 oraz Mi-8).

Przemaszeruje 27 pododdziałów kompanii reprezentacyjnych i wystawionych zostanie 60 pocztów sztandarowych. Defilowali będą także żołnierze wojsk sojuszniczych, stacjonujący obecnie w Polsce: Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Do uczestnictwa w defiladzie w Katowicach minister obrony zaprosił również górników.

"Oczywiście Święto Wojska Polskiego to święto upamiętniające Bitwę Warszawską, kiedy to Wojsko Polskie odradzającej się niepodległej naszej ojczyzny pokonało nawałę Rosji bolszewickiej. Ale stulecie powstań śląskich jest okazją, aby defilada po raz pierwszy w historii odbyła się tu, na tej ziemi. () Chciałem też zaprosić górników, a więc tych ludzi, którzy na co dzień wykazują się odwagą, są bardzo pracowici, którzy na co dzień kształtują oblicze Śląska i Polski" - mówił Błaszczak.

Po defiladzie, na terenie za Spodkiem oraz parkingami tzw. Strefy Kultury, odbędzie się piknik wojskowy. "Będzie grochówka wojskowa, będzie możliwość zapoznania się ze sprzętem, będzie możliwość wejścia do czołgu, do Rosomaka czy innych wozów bojowych (...), będą także busy zachęcające, aby przystąpić do Wojska Polskiego" - wymieniał minister.

"Jesteśmy przygotowani, aby defilada odbyła się w Katowicach. Wojsko Polskie współpracuje tu z panem wojewodą, z panem marszałkiem i panem prezydentem Katowic. Dzisiaj wspólnie odbyliśmy rekonesans, rozmawialiśmy o szczegółach. Będzie bezpiecznie, będzie bardzo ciekawie" - zapewnił w Katowicach szef MON.

Przedstawiciele władz samorządowych i administracji rządowej dziękowali w czwartek ministrowi za decyzję o organizacji defilady w stolicy woj. śląskiego. "To bardzo fajne, bardzo dobre zaznaczenie tego, że Warszawa, stolica naszego państwa, z szacunkiem podchodzi do Ślązaków, którzy walczyli o to, aby Śląsk Górny został przyłączony do Polski" - podkreślił prezydent Katowic Marcin Krupa

Krupa przekazał, że miasto współorganizując defiladę odpowiada m.in. za przygotowanie infrastruktury, w tym drogowej. Zapewnił, że zostanie ona zabezpieczona w taki sposób, aby nic nie utrudniło samej defilady, ale też, że ochroną objęta zostanie przyroda w jej rejonie.

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski zapowiedział, że Koleje Śląskie zapewnią 15 sierpnia bezpłatny dojazd na defiladę, podstawiając składy, które dowiozą do Katowic mieszkańców różnych części woj. śląskiego; władze województwa zabezpieczą też obsługę medyczną wydarzenia. (PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ godl/

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama