Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kto może być przewodniczącym komisji w PE?

Była premier dużego kraju ma problem z uzyskaniem stanowiska przewodniczej komisji w Parlamencie Europejskim. Takiego problemu nie ma reprezentant za to marginalnej partii określającej się jako skrajnie lewicowa.

Beata Szydło nie została wybrana na szefową Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego. A trzeba przypomnieć, że była premier w wyborach europejskich otrzymała rekordowe poparcie ponad pół miliona wyborców.

Według obecnego stanu, żadnego stanowiska przewodniczącego komisji parlamentarnej nie dostał PiS, który w szóstym co do wielkości państwie UE zdobył prawie połowę głosów. Dla porównania: w ostatniej kadencji Parlamentu Europejskiego dwóch przewodniczących komisji miała PO, która w wyborach zdobyła 32 proc. głosów.

Żadnego stanowiska przewodniczącego, ani nawet wiceprzewodniczącego, nie dostała Liga. A partia ta, współrządząca we Włoszech, czwartym co do wielkości kraju UE, wygrała zdecydowanie majowe wybory europejskie, zdobywając ponad 9 milionów głosów.

Można oczywiście twierdzić, że obsada stanowisk w Parlamencie Europejskim zależy głównie od wielkości grup politycznych. Jednak przewodniczącym Komisji Rozwoju Regionalnego został Younus Omarjee z grupy Zjednoczonej Lewicy Europejskiej, która jest znacznie mniejsza niż ECR (do której należy PiS) i Grupy Tożsamość i Demokracja (do której należy Liga). Francja Niepokorna, partia Younusa Omarjee, zdobyła w wyborach europejskich we Francji nieco ponad 6 proc. głosów.

Skrajnie lewicowa grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej otrzymała w sumie dwa stanowiska przewodniczących komisji parlamentarnych. A liczy zaledwie 41 europosłów. Dla porównania: grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, licząca 62 europosłów, ma w swym gronie jednego przewodniczącego komisji, a grupa Tożsamość i Demokracja licząca 73 europosłów, nie ma żadnego przewodniczącego.

Decyzje strasburskich parlamentarzystów zdają się mocno odbiegać od zasad parlamentarnych i demokratycznych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy Wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka