Nowy numer 42/2019 Archiwum

Wakacyjna apteczka

W razie niespodziewanych infekcji czy innych zdarzeń losowych na wakacjach przyda się uniwersalny zestaw leków. Dzięki niemu można złagodzić pierwsze objawy, a w ekstremalnych warunkach – przetrwać najgorsze.

Co zabrać ze sobą na wakacje? Lista potrzebnych rzeczy jest zazwyczaj długa. Wśród niezbędnych środków pielęgnacyjnych czy higienicznych nie zawsze znajdzie się miejsce na lekarstwa i niezbędnik opatrunkowy. Pytanie, czy zawsze należy zabierać ze sobą leki, a jeśli tak, to jakie i ile?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba na wstępie zastanowić się, czy w miejscu, gdzie spędzimy urlop, mamy bezproblemowy dostęp do lekarza i opieki medycznej oraz czy w razie choroby będziemy mogli kupić leki w aptece. Jeśli tak, to sprawa ewentualnych chorób czy drobnych urazów nie powinna nas martwić. Drugą kwestią do rozważenia jest liczba osób i ich potrzeby oraz prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych. Inaczej skompletujemy apteczkę na samotny wyjazd w góry, a inaczej na podobną wyprawę z dziećmi. One częściej narażone są na rozmaite zadrapania, otarcia, uszkodzenia skóry po upadkach czy ukąszeniach. Inaczej też zaopatrzymy się w leki, jadąc z osobą starszą. Od tego, ile osób będzie nam towarzyszyć podczas wakacyjnej wyprawy, zależy też ilość zabieranych środków. Warto pamiętać, że nie zawsze musimy pakować leki do pudełek. Czasem wystarczy kilka sztuk tabletek w jednym przyciętym nożyczkami blistrze. Jest to szczególnie istotne na przykład w przypadku podróży samolotem, gdzie liczy się każdy kilogram nadwagi bagażu. W przypadku lekarstw używanych rzadziej dobrze jest jednak pamiętać o zabraniu ulotki. Kolejną sprawą są leki przyjmowane stale. Jeśli jedziemy do miejsca, w którym nie będziemy mieli możliwości kupienia lekarstw, dobrze jest zabrać ze sobą odliczoną ich ilość i kilka dodatkowych dawek na zapas.

Warto też zastanowić się nad sposobem zapakowania apteczki. Lekarstwa w luźnych blistrach zapakowane do miękkiej kosmetyczki w wypełnionym po brzegi plecaku mogą się zgnieść i powypadać z opakowań. Lepiej też unikać szklanych czy nieszczelnych butelek z płynami. Jeśli musimy takie zabrać, to warto zabezpieczyć je dodatkowo taśmą uszczelniającą i umieścić w szczelnie zamkniętym woreczku. Można rozważyć podział apteczki na kilka części. Lekarstwa najczęściej używane włożyć do bagażu podręcznego lub do zewnętrznej, łatwo dostępnej kieszeni plecaka, a resztę apteczki zapakować gdzieś głębiej w bagażu.

Urazy i uszkodzenia

Podczas wędrówek pieszych, wycieczek rowerowych czy innych aktywności w terenie może zdarzyć się upadek. Nawet jeśli jest niegroźny, warto zadbać o zabezpieczenie rany czy otarcia. Przyczyni się to do szybszego gojenia i braku komplikacji w dalszej wędrówce. Do niezbędnych rzeczy pomocnych przy tego typu wypadkach zaliczają się przede wszystkim: chusta trójkątna, agrafki, nożyczki, pęseta, zestaw jałowych gazików oraz takich, które są już nasączone środkiem dezynfekującym. Przydadzą się też zestaw plastrów w różnych rozmiarach (od zwykłego na rolce po żelowe na odciski), bandaże zwykły i elastyczny oraz uniwersalny środek dezynfekujący rany. Na dłuższe wycieczki w odludne tereny można też zabrać plastry chirurgiczne, zwijane elastyczne szyny do usztywniania i preparaty łagodzące opuchliznę czy stany zapalne. Są one pomocne w przypadku zwichnięć czy złamań. Przydadzą się też preparat antybakteryjny do przemywania rąk, krople do oczu i środki przeciwbólowe.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL