Nowy numer 29/2019 Archiwum

Mistyka dla początkujących

Być może żadne inne słowo nie robi tyle zamieszania, ile „mistyka”. Jest w nim zawarta cała tęsknota, szczere pragnienia bliższego przebywania z Bogiem, ale także potrzeba bycia wyjątkowym. Same sprzeczności.

Poszukujemy niezwykłości, podczas gdy wszystko jest już dane w codzienności. Zamiast sakramentów wolimy lewitacje i widzenia, zamiast lektury Pisma pragniemy tajemniczych objawień, zamiast własnych modlitw wybieramy lekturę tych, o których myślimy, że byli mistrzami modlitewnych uniesień. Nieraz sami tworzymy własną mistykę, prowokujemy lub udajemy – na swój obraz i podobieństwo – doświadczenia religijne: zapalimy kadzidełko, usiądziemy przed płomieniem świecy, posłuchamy chorału gregoriańskiego. „Zapamiętajmy sobie – pisze Thomas Merton – nie należy tego wszystkiego rozumieć jako wciskania ludziom mistyki jak towaru. Nie uprawiamy mistycznego marketingu. Nie można jej nauczyć i z całą pewnością nie jest to coś, do czego należałoby zachęcać”.

Dostępne jest 35% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji