Nowy numer 29/2019 Archiwum

Ważka w kosmosie

NASA przygotowuje się do wysłania misji na Tytana, jedyny księżyc w Układzie Słonecznym, który ma własną, gęstą atmosferę oraz rzeki i zbiorniki wypełnione ciekłą substancją.

Niestety, tą substancją nie jest woda, ale płynny metan i etan. Woda na Tytanie nigdy nie mogłaby być płynna, bo księżyc znajduje się stanowczo za daleko od Słońca. Okrążający Saturna księżyc jest pod wieloma względami oryginałem. Jego atmosfera jest gęstsza od ziemskiej, mimo że sam glob jest znacznie mniejszy od naszej planety. Atmosfera Tytana składa się z azotu z niewielką ilością argonu, metanu, etanu i acetylenu. Ta niewielka ilość jednak wystarczy, by z gęstych chmur padał ciekły metan i etan. Na zdjęciach z powierzchni księżyca widać rzeki i kanały, dopływy do jezior, a nawet delty rzek. Największy znany zbiornik Kraken Mare ma wielkość Morza Kaspijskiego. Na jego powierzchni znajdują się wyspy i całe atole. Dzięki zdjęciom sondy Cassini odkryto też rzekę do złudzenia przypominającą płynący w Afryce Nil. Dolina rzeczna ma 400 km długości. Rzeka wpada do morza Ligeia Mare.

Obserwowanie opadów na Tytanie jest dość skomplikowane, bo najpewniej pojawiają się one sezonowo, a pory roku zmieniają się tam co wiele ziemskich lat. Czy ten opis nie wystarczy, by przekonać nawet największych sceptyków do kosmicznej wyprawy na Tytana?

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji