Nowy numer 29/2019 Archiwum

Bo życie jest żywe

O wartości każdego życia, działalności kliniki Budzik i szukaniu skutecznych metod wybudzania ze śpiączki opowiada Ewa Błaszczyk.

Barbara Gruszka-Zych: Grała Pani Orianę Fallaci w spektaklu „Chwila, w której umarłam”. To mocna kobieta, która potrafiła przypomnieć amerykańskiemu parlamentowi, że każda chwila życia jest bezcenna. Była o tym przekonana, mimo że sama zmagała się z rakiem. Dzisiaj wielu dąży do skrócenia życia tym, którzy mają małe szanse na wyjście z choroby.

Ewa Błaszczyk: To nie jest w porządku. Bo co się w ten sposób zyskuje?

Święty spokój.

I to jest takie fajne?

Dla wielu tak. Jak Fallaci przypomina Pani, że trzeba cieszyć się każdą chwilą.

Bo życie jest absolutnym darem, cudem, czymś fantastycznym. Życie jako życie.

Niezależnie od tego, czy to życie w komie, czy z pełną świadomością. Co to jest koma?

Największe zaburzenie świadomości, potem następuje już tylko śmierć.

Co może pomóc w wyjściu z komy?

To bardzo indywidualne. Zależy, jaki kto ma bagaż doświadczeń – ile książek przeczytał, ile zobaczył obrazów, ilu poznał ludzi, jaką ma wrażliwość. Małe dziecko jest bardzo trudne do rehabilitacji, bo prawie nie ma takiego zapisu. Im on jest dłuższy, tym więcej pojawia się skojarzeń, które mogą sprawić, że śpiący się obudzi.

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji