Nowy numer 28/2020 Archiwum

Zwycięstwo miłosierdzia

Trzeba bardzo dobrze się przyjrzeć, by dostrzec na tym obrazie niewielkie sylwetki bohaterów ewangelicznej przypowieści o miłosiernym Samarytaninie.

Ale krajobraz pełni tu funkcję komentującą. Ciemne burzowe chmury to agresja rozbójników i obojętność przechodniów. Jasne niebo z lewej strony to promień miłosierdzia, które rozświetla mrok i daje nadzieję.

Dzieło ilustruje słowa Jezusa z Ewangelii według św. Łukasza (10,30-37). Zbawiciel opowiedział o człowieku, którego w drodze z Jerozolimy do Jerycha napadli zbójcy, pobili i ograbili. Obok nieprzytomnego, potrzebującego ratunku człowieka przechodzili następnie kapłan i lewita (pomocnik kapłana). Nie zatrzymali się jednak i nie udzielili poszkodowanemu pomocy. Dopiero przejeżdżający później tą drogą Samarytanin (mieszkaniec Samarii) zatrzymał się i zaopiekował się rannym.

Z prawej strony obrazu, na pierwszym planie, widzimy Samarytanina prowadzącego konia, który niesie nieprzytomnego rannego. Stojące w pobliżu osoby to świadkowie napadu. Kapłana i lewity musimy szukać na lewo od dominującego w centrum wielkiego drzewa. Ich maleńkie sylwetki majaczą na lewo od wodospadu, najjaśniejszego miejsca obrazu. Na prawo od wodospadu przejeżdża kareta jakiegoś bogacza, który także nie udzielił pomocy napadniętemu.

Pejzaż Rembrandta jest jednym z najcenniejszych obrazów znajdujących się w polskich zbiorach. W 1774 roku kupił go w Paryżu francuski malarz Jan Piotr Norblin, który przyjechał do Polski na zaproszenie rodziny Czartoryskich. Około 1813 roku księżna Izabela Czartoryska umieściła płótno w Domu Gotyckim – stworzonym przez siebie muzeum w Puławach. Ani Norblin, ani księżna nie zorientowali się, że obraz przedstawia biblijną przypowieść, sądzili, że to zwykły pejzaż. Dopiero w II połowie XIX wieku trafnie rozpoznano temat kompozycji.

AUTOPROMOCJA. Chcesz lepiej poznać malarstwo religijne?

Tajemnice religijnego malarstwa. Leszek Śliwa

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także