Nowy numer 22/2020 Archiwum

Będzie trzeba podawać PIN przy transakcjach zbliżeniowych

Kiedy chcemy zapłacić kartą za zakupy poniżej 50 zł, często płacimy zbliżeniowo. Nie musimy wtedy wstukiwać PIN-u na terminalu. Wkrótce ma się to zmienić w związku z nowymi regulacjami unijnymi.

Większość banków w Polsce nie wprowadza ograniczeń, co do ilości transakcji przeprowadzanych zbliżeniowo bez podawania numeru PIN. Jak informuje portal bankier.pl, wkrótce ma się to zmienić. Wszystko z powodu unijnej dyrektywy o usługach płatniczych. Do 14 września banki będą musiały wprowadzić nowe systemy bezpieczeństwa w kwestii płatności zbliżeniowych.

Już niedługo po przeprowadzeniu 5-tej transakcji zbliżeniowej z rzędu, będziemy musieli podać PIN. Potem licznik sie resetuje. Będzie się tak działo bez względu na to, jakie kwoty będziemy wydawać za pomocą zbliżania karty do czytnika. Unijne regulacje wprowadzać będą też górne granice płatności bez PIN. Pojedyncza transakcja nie będzie mogła przekroczyć 50 euro, a trzy następujące po sobie kwoty 150 euro. Ograniczenia te nie będą dotyczyły płatności za autostrady i parkingi.

Portal bankier.pl podaje też przybliżony termin zwiększenia w Polsce kwoty maksymalnej dla transakcji zbliżeniowych. Za zakupy do 100 zł zapłacić możemy w ten sposób już w drugim kwartale przyszłego roku. Wcześniej mówiło się o trzecim kwartale roku obecnego. Limit 50 zł dla płatności zbliżeniowej został wprowadzony prawie 10 lat temu. Od tego czasu wartość tego typu transakcji wzrosła trzykrotnie.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Tomaszl
  10.07.2019 11:47
  Być może przy transakcjach kartą miałoby to sens. Ale telefonem czy zegarkiem? No i słusznie stawiane dziś pytanie o urządzenia nie mające pinpadu.
  doceń 1
 • Janusz
  10.07.2019 17:44
  "A poza tym sądzę, że UE musi być zniszczona." Janusz Korwin-Mikke
  doceń 4
 • Janusz
  10.07.2019 17:46
  "A poza tym sądzę, że UE musi być zniszczona". Janusz Korwin-Mikke
  doceń 1
 • Tomasz
  10.07.2019 18:39
  Ojojoj, cenzura nie przepuściła komentarza podpisanego moim imieniem?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama