Nowy numer 22/2020 Archiwum

Watykan apeluje do Chin o poszanowanie wolności religijnej

Watykan zaapelował do władz Chin o to, by szanowały konstytucyjną wolność religijną oraz "sumienie i głębokie przekonania katolickie" przedstawicieli duchowieństwa, którzy zgodnie z nowymi przepisami muszą oficjalnie się zarejestrować, by móc pełnić posługę.

W piątek ogłoszono "wytyczne duszpasterskie Stolicy Apostolskiej w sprawie cywilnej rejestracji duchowieństwa w Chinach".

Jak wyjaśniono w Watykanie, "wielu duszpasterzy jest głęboko zaniepokojonych, ponieważ sposób tej rejestracji, obowiązkowej zgodnie z nowymi przepisami o aktywności religijnej" niesie z sobą prawie zawsze "konieczność podpisania dokumentu, w którym mimo zobowiązania powziętego przez władze chińskie w sprawie poszanowania doktryny katolickiej należy zadeklarować, że akceptuje się między innymi zasadę niezależności, autonomii i samorządności Kościoła w Chinach".

"Od dłuższego czasu docierają do Stolicy Apostolskiej ze strony biskupów Chin kontynentalnych prośby o konkretne wskazówki dotyczące postawy, jaką należy przyjąć wobec obowiązku złożenia wniosku o cywilną rejestrację" - podkreślono w watykańskim dokumencie.

Stolica Apostolska "z jednej strony nie zamierza naruszać niczyjego sumienia; z drugiej - uważa, że doświadczenie nielegalnej działalności nie należy do normalnego życia Kościoła" - głosi tekst. Przypomina się w nim, iż "historia pokazała, że duszpasterze i wierni wybierają ją tylko w naznaczonym cierpieniem pragnieniu utrzymania swej nienaruszonej wiary".

Dlatego Watykan poprosił, aby "cywilna rejestracja duchowieństwa odbywała się z gwarancją poszanowania sumienia i głębokich katolickich przekonań tych osób".

"Obowiązkiem jest przypomnienie nade wszystko tego, iż konstytucja Chińskiej Republiki Ludowej mówi formalnie o ochronie wolności religijnej" - zaznaczyła Stolica Apostolska. Następnie zwrócono uwagę, że podpisane we wrześniu 2018 roku tymczasowe porozumienie dwustronne "uznaje szczególną rolę Następcy Świętego Piotra", co "logicznie prowadzi Stolicę Apostolską" do interpretowania "niezależności" Kościoła w Chinach "nie w znaczeniu absolutnym jako separację od papieża i Kościoła powszechnego, lecz w odniesieniu do sfery politycznej, co ma miejsce na całym świecie".

"Stolica Apostolska nadal prowadzi dialog z chińskimi władzami w sprawie rejestracji biskupów i kapłanów, by znaleźć formułę, która przy tym akcie będzie szanować nie tylko chińskie prawo, ale także doktrynę katolicką".

Ponadto w wytycznych zawarty jest apel Watykanu do władz Chin o to, by "nie wywierały presji poprzez zastraszanie +nieoficjalnych+ wspólnot katolickich", co - jak przyznano - "już miało miejsce".

« 1 »
 • tomak
  28.06.2019 17:18
  A czemu nic nie piszecie o kardynale Brandmellerze, który pokazuje czym jest ostatnie nieszczęsne instrumentum laboris? Bandmueller pisze, że jest to czysta herezja. Katolicy w Polsce powinni wiedzieć o tym, co się w Watykanie wyrabia. To dotyczy ich wiary.
  doceń 7
 • sp
  19.07.2019 07:29
  Dlaczego w Watykanie sądzą, że chińscy komuniści przejmują się zapisami o wolności religijnej w konstytucji? Czy wcześniej, przed podpisaniem "porozumienia" one były inne? Mało było dowodów na realne intencje chińskich władz?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama