Nowy numer 25/2021 Archiwum

Miałem piękne życie

Ponad miliard ludzi na całym świecie dzięki niemu poznało Jezusa. W wieku 96 lat odszedł Franco Zeffirelli. Był reżyserem filmowym, teatralnym i operowym, jednym z najwybitniejszych włoskich twórców XX wieku.

Na biurku w swej rzymskiej posiadłości miał całą stertę szkiców i notatek. – Miałbym co robić jeszcze przez najbliższe sto lat – wyznał kilka tygodni przed śmiercią. Mimo sędziwego wieku i choroby, która w ostatnich latach zmusiła go do poruszania się na wózku inwalidzkim, wciąż pracował. – Wciąż jestem spragniony wzrostu duchowego, rozmów z przyjaciółmi i wspólnych poszukiwań oraz nieustannego tworzenia sztuki – mówił, realizując swój ostatni spektakl. Premiery „Traviaty” z Anną Netrebko i Placido Domingo w rolach głównych na Arenie w Weronie nie doczekał. Wyreżyserowane przez Zeffirellego opery budziły podziw i zachwyt publiczności na najsłynniejszych scenach świata. Miał nie tylko ucho do muzyki, ale i oko do sztuki, wrażliwość, dzięki której jego prace pobudzały wyobraźnię milionów ludzi.

Ocalony z aborcji

– Miałem piękne i spełnione życie, chociaż na początku było mi mocno pod górkę – mówił w jednym z wywiadów. Urodził się w 1923 r. we Florencji. Jego mama była krawcową, a ojciec handlarzem wełny i jedwabiu. Oboje mieli już rodziny i dzieci, więc ich romans spowodował masę komplikacji. – Jestem ocaleńcem z aborcji, na którą namawiano moją mamę. Ona jednak wybrała miłość do mnie, mówiąc, że wyrzuty sumienia nie dałyby jej żyć, gdyby zabiła swe dziecko – wspominał Zeffirelli. Te początki sprawiły, że stał się zdecydowanym przeciwnikiem aborcji. Twierdził, że informacja o decyzji mamy, którą przekazała mu babcia, bardzo pomogła mu w życiu. W akcie urodzenia miał wpisane – rodzice nieznani. Jego matka, która kochała Mozarta, wybrała mu nazwisko „Zeffiretti”, co oznaczało „małe zefiry” (bryzy), o których mowa jest w jednej z arii operowych. Jednak błąd urzędnika sprawił, że na zawsze stał się Zeffirellim.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama