Nowy numer 42/2019 Archiwum

Naprawdę dobre umieranie

Co kilka miesięcy przewija się przez media debata o „dobrym umieraniu” w klinikach eutanazji. Odpowiedzią na używane w tej debacie argumenty jest opieka paliatywna i hospicyjna.

Już czas, by o ruchu hospicyjno-paliatywnym zacząć gorąco dyskutować. Już czas, by dobre praktyki, w których codziennie uczestniczą tysiące ludzi – zarówno personel medyczny, jak i rodziny osób nieuleczalnie chorych – były stale obecne w mediach. Ci ludzie to bohaterowie. A hospicja, w przeciwieństwie do klinik eutanazji, nie przygotowują reklam, w których śmierć jest traktowana, jakby była ofertą last minute. Hospicja i oddziały paliatywne to miejsca, gdzie najważniejsze są życie i troska o człowieka.

Tu ważne jest życie

Ponad rok temu w jednej ze szwajcarskich klinik w Bazylei 104-letni naukowiec David Goodall poddał się eutanazji. Twierdził, że żałuje, iż dożył tak sędziwego wieku. Nie cierpiał, nie był terminalnie chory. Jak powiedział dziennikarzom, chciał umrzeć, by spowodować zmianę w podejściu do śmierci w swoim kraju. Przed śmiercią zjadł ulubiony obiad. A potem zaczął uwalniać środek medyczny, który go zabijał. Słuchał przy tym „Ody do radości”.

Przyglądając się relacjom medialnym o śmierci Goodalla, przypomniała mi się historia bliskiej znajomej, która pod koniec życia, walcząc z chorobą nowotworową, trafiła na oddział opieki paliatywnej szpitala bonifratrów w Monachium, oddalonym o ok. 4,5 godziny drogi od Bazylei. Ania miała o połowę lat mniej niż australijski naukowiec. Nie prosiła o śmierć mimo bólu. Odchodziła świadomie, w obecności najbliższych jej osób. W pierwszym dniu pobytu na oddziale mąż Ani zauważył na korytarzu harfę. Podszedł do pielęgniarki i zapytał, czy obecność tego instrumentu oznacza, że planowany jest koncert. – Ta harfa jest tutaj, bo w każdej chwili, kiedy tylko nasi podopieczni poproszą, może przyjść muzyk z filharmonii i zagrać, czego tylko chory będzie sobie życzył. Niespełna godzinę później Ania słuchała koncertu. Skąd taki pomysł w szpitalu? Bo ten oddział jest jak przedsionek nieba. Tutaj jest ważne życie.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • pl.PL
    29.07.2019 11:23
    Niemcy są nieco bogatszym od nas krajem, i chcąc nie chcąc musi to mieć przełożenie na poziom i dostępność opieki nad starszymi i chorymi. Jakbyśmy się nie poświęcali, od tego tematu uciec się nie da. A ile to kosztuje wie każdy kto się z tematem zetknął. Dodatkowo jako naród się szybko starzejemy, Niemcy też, ale stać ich na opiekunów zza choćby wschodniej swojej granicy. Nas nie bardzo, a poza tym oni i tak zapłacą lepiej. O temacie specjalnie się nawet nie mówi w wyborczych programach i obietnicach, pewnie dlatego że wszyscy wiedzą jak trudny i śliski to temat, zresztą jak cała służba zdrowia, która jest w stanie pochłonąć każde nakłady i wciąż będzie to za mało. To może by tak wrzucić te tematy wszechmądrej i na wszystko zaradnej Unii czy jakiejś Komisji europejskiej? Niechby zajęła się prawdziwymi, a nie wydumanymi i politycznie wygodnymi dla niektórych problemami. Dlaczego ma nam być gorzej niż Niemcom, w tym "wspólnym europejskim domu"? Czy tak jest poprawnie i praworządnie? Może bogatszym to tam zwisa, ale nie powinno naszym euro-posłom, z każdego obozu, którzy tam się znaleźli. Żądajmy tego od nich, niech to będzie jedyny temat w którym będą zabierać głos, nie kiedy ktoś zapyta, lecz sami niech mówią o tym bez przerwy. Niech wreszcie razem zrobią coś dla Polski, zamiast na nią donosić i skarżyć, czego nie robi nikt inny w całej tej Unii.
    doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL