Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ksiądz ojciec księży

Jest katolickim księdzem i właśnie skończył 100 lat. Ma siedmioro dzieci. Czterech jego synów też jest kapłanami. Oto niesamowita historia ks. Probo Vaccariniego, który mimo sędziwego wieku wciąż jest proboszczem i aktywnie angażuje się w życie parafii.

Tatę najtrudniej jest wyciągnąć z konfesjonału. Wciąż odprawia Msze św., błogosławi małżeństwa, chrzci dzieci i prowadzi pogrzeby – mówi ks. Francesco, który święcenia przyjął jako pierwszy w rodzinie. Przyznaje, że wiara zawsze była w ich domu bardzo ważna. – Gdy tata po powrocie z San Giovanni Rotondo powiedział, że chce zostać kapłanem, najpierw przypomnieliśmy mu, że bardziej powinien myśleć o nadchodzącej emeryturze, ale gdy trwał przy swoim, bardzo go dopingowaliśmy – wyznaje. Wspomina podróż pociągiem z ojcem tuż po jego święceniach. Obaj w koloratkach rozmawiali o tym, co działo się w rodzinie. – Nawet nie pomyślałem, jak tę naszą rozmowę mogą odebrać osoby przysłuchujące się jej. Dopiero gdy z przedziału wyszła oburzona kobieta, mówiąc, że Kościół się kończy, zdaliśmy sobie sprawę, że na pewne rzeczy trzeba będzie teraz bardziej uważać – wyznaje ze śmiechem ksiądz, syn księdza. Mówi, że wciąż zdarzają się zaskoczone twarze, gdy ks. Probo dzieli się w kazaniach mądrościami swojej żony czy opowiada o trudzie wychowania siedmiorga dzieci.

Łowca przygód

Probo Vaccarini urodził się 4 czerwca 1919 roku. Od najmłodszych lat był energicznym i zbuntowanym duchem. Bliżej było mu do przygody i zabawy niż do książek. W swoich wspomnieniach pisze: „Wyznawałem zasadę, że jak nie przejdę do kolejnej klasy w tym roku, to pewno uda mi się w następnym”. Po podstawówce skończył dwuletnią szkołę techniczną przygotowującą do pracy na kolei. Z czasem dokształcił się i został geodetą, co w tamtych czasach zapewniało godne utrzymanie rodziny i szacunek otoczenia.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • albert
  27.07.2019 09:08
  Oto prawidłowa droga do kapłaństwa! Taką drogę wskazuje nam Chrystus, ale nie wiadomo dlaczego nadal idzie się drogą żydowską, dodatkowo obciążoną celibatem.
 • Jerzy
  27.07.2019 13:17
  Ciekawe wzorce osobowe nam pokazuje GN. Czyżby przygotowanie do jakiejś większej imprezy amazońskiej?
  doceń 2
 • andersen
  27.07.2019 19:34
  Taka bajka na Dobranoc !
  doceń 1
 • Magdalena
  27.07.2019 22:18
  Piekna Boża historia życia pokazująca całe bogactwo i różnorodność Kościoła
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL