Nowy numer 42/2019 Archiwum

Polska w tyglu świata

O sytuacji geopolitycznej Polski, sojuszu z USA oraz stosunku do Chin mówi ekspert ds. stosunków międzynarodowych prof. Tomasz Grzegorz Grosse.

Stany Zjednoczone mogą odejść od bliskiej współpracy z Polską. Tak zrobił np. Barack Obama, który wycofał się z budowy na terenie naszego kraju tarczy antyrakietowej, choć rozmowy były zaawansowane. Nasz obecny sojusz z USA może okazać się nietrwały?

Taki scenariusz jest potencjalnie możliwy, dlatego nigdy nie możemy swojego bezpieczeństwa lokować tylko w jednym sojuszu. Należy samemu zabezpieczać się na wszelkie możliwe sytuacje. Musimy budować silną armię, rozwijać obronę terytorialną kraju, autonomiczny przemysł zbrojeniowy, który zaspokoi podstawowe potrzeby w zakresie obrony terytorialnej, aby nie było sytuacji, że na przykład zabraknie nam amunicji. To jest lekcja, którą powinniśmy solidnie odrobić, i tutaj naprawdę jest jeszcze dużo do zrobienia. Niezależnie od tego powinniśmy działać na rzecz NATO, UE, jedności Zachodu.

Sojusz z USA może spowodować, że będziemy zmuszeni do wsparcia Amerykanów w rywalizacji z Chinami, co może być dla nas niekorzystne. Czy Waszyngton może nas zmusić np. do zaprzestania zakupu chińskich produktów albo wycofania się z udziału w projekcie Nowego Jedwabnego Szlaku?

Jest to bardzo prawdopodobne. Do tej pory realizowaliśmy politykę polegającą na współpracy z USA, z partnerami z UE, ale także z Chinami. Jesteśmy członkiem Nowego Jedwabnego Szlaku, rozwijają się u nas chińskie inwestycje. Chiny już wciągnęły nas w orbitę swojej geopolityki, bo one traktują technologię i instrumenty gospodarcze jako jej przedłużenie. Jednak jeśli decydujemy się na bliski sojusz z USA, to w sytuacji, gdy globalna koniunktura będzie zmierzała w stronę konfrontacji, staniemy przed wyborem, podobnie jak inne kraje sojusznicze USA, np. Japonia, Australia, Wielka Brytania, ale też do pewnego stopnia Niemcy itd. Stany Zjednoczone będą oczekiwać od nas wszystkich, abyśmy opowiedzieli się po ich stronie i wypowiedzieli Chinom pewne inwestycje, technologię i inną współpracę. Takie mogą być konsekwencje sojuszu z USA, który, jak widać, ma swoje blaski i cienie. Tyle że Polska znajduje się w takim położeniu geopolitycznym, że ma bardzo ograniczone możliwości wyboru sojusznika.

Największym zagrożeniem dla Polski były Rosja i Niemcy, które od wieków dążyły do dominacji nad nami. W jaki sposób sojusz z USA wzmacnia naszą pozycję w stosunku do tych państw?

Kwestia relacji z Rosją i Niemcami jest drugim, regionalnym, a nie światowym poziomem gry geopolitycznej. Te państwa, mimo bardzo dużych aspiracji, są bowiem bardziej mocarstwami regionalnymi niż światowymi i ich sytuacja również będzie się kształtować pod wpływem konfliktu globalnego między USA i Chinami. Rosja jest obecnie bardzo słaba i coraz bardziej uzależnia się od Chin. Dla mocarstwowych ambicji Państwa Środka staje się takim „junior partnerem”. Natomiast ani Polska, ani USA nie chciałyby doprowadzić do konfliktów z Rosją, a tym bardziej do wojny. Obecność wojskowa USA w Polsce zwiększa możliwość stabilizowania sytuacji, a w przyszłości, miejmy nadzieję, ułożenia relacji pomiędzy Rosją a Zachodem, a tym samym z Polską. Z kolei Niemcy próbują wykorzystać potencjał UE, żeby przynajmniej kontrolować obszar Unii, ze szczególnymi ambicjami, jeśli chodzi o Europę Środkową i Bałkany.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Maryja!
  02.07.2019 18:11
  W najnowszym Roczniku Strategicznym prof. Grosse napisał o potędze Unii Europejskiej w zakresie wpływu na instytucje finansowe i ograniczenia wprowadzane na towary pochodzące z państw trzecich. Wg mnie prof. jest jednym z lepszych specjalistów od europeistyki w Polsce. I co więcej mówi jak jest. Nie każdy ekspert mówi o interesie Polski.
  doceń 0
 • gut
  01.08.2019 16:28
  Global Style! Po prostu. ;)
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL