Nowy Numer 28/2019 Archiwum

Polska w tyglu świata

O sytuacji geopolitycznej Polski, sojuszu z USA oraz stosunku do Chin mówi ekspert ds. stosunków międzynarodowych prof. Tomasz Grzegorz Grosse.

Bogumił Łoziński: W jakie miejsce świata, gdyby istniała taka możliwość, przeniósłby Pan Polskę, aby była najbezpieczniejsza?

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse: To trudne pytanie. Możemy sobie wyobrazić, że jesteśmy Wielką Brytanią albo Irlandią lub jeszcze jakąś inną wyspą, która jest oddalona od naszych tradycyjnych rywali, ale praktyka pokazuje, że bezpieczeństwa w dobie globalnej w ten sposób nie można osiągnąć. Nie ma miejsc absolutnie bezpiecznych, chyba że nie mają one żadnego znaczenia strategicznego, są z dala od szlaków komunikacyjnych i centrów międzynarodowych. Jednak nawet w takiej sytuacji zawsze są jakieś lokalne potęgi, które aspirują do tego, żeby mieć więcej władzy, dążą do podporządkowania sobie nowych obszarów.

Jak Pan ocenia sytuację międzynarodową naszego kraju?

Geopolityka toczy się obecnie przede wszystkim między USA i Chinami. To jest ten najwyższy pułap mocarstw globalnych aspirujących do światowej hegemonii. Konflikt między nimi w najbliższych dziesięcioleciach najprawdopodobniej będzie miał największe znaczenie z punktu widzenia geopolityki. Geopolityka regionalna w Europie w dużym stopniu będzie konsekwencją relacji chińsko-amerykańskiej, a więc układanki na najwyższym szczeblu światowym.

Polska postawiła na ścisły sojusz z USA. Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali deklarację przewidującą daleko idącą współpracę wojskową i ekonomiczną. Rząd podkreśla, że zapewni to nam bezpieczeństwo militarne i gospodarcze. Jakie interesy mają USA w zacieśnianiu współpracy z Polską?

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • Maryja!
    02.07.2019 18:11
    W najnowszym Roczniku Strategicznym prof. Grosse napisał o potędze Unii Europejskiej w zakresie wpływu na instytucje finansowe i ograniczenia wprowadzane na towary pochodzące z państw trzecich. Wg mnie prof. jest jednym z lepszych specjalistów od europeistyki w Polsce. I co więcej mówi jak jest. Nie każdy ekspert mówi o interesie Polski.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji