Nowy numer 29/2019 Archiwum

Rzeki antybiotyków

Antybiotyki to jeden z największych – obok szczepionek – triumfów medycyny. Dzięki nim choroby bakteryjne, które przez tysiąclecia dziesiątkowały ludzi, stały się niegroźne. Jednak nieumiejętne i nieodpowiedzial-ne stosowanie antybiotyków coraz wyraźniej zwraca się przeciwko nam.

Sukces antybiotyków był tak szybki i tak oszałamiający, że zaczęto je stosować nie tylko do leczenia ludzi, ale i do prewencji. Na przykład dodając je do pasz zwierzęcych. W weterynarii oraz w rolnictwie stosowanie antybiotyków jest powszechne. Tak samo jak ich nadużywanie. Co w tym złego? Głównie to, że antybiotyk działa nie jak broń snajperska, zabijając mikroba jednym strzałem, tylko raczej jak sztyletowanie. Aby zabić przeciwnika, trzeba mu zadać więcej niż jeden cios. Po jednym, a nawet po dwóch czy trzech, przeciwnik się podniesie. Z czasem jego rany się zagoją, a skóra stanie się grubsza (bardziej odporna). Przy kolejnym pojedynku tego samego przeciwnika będzie trudniej zgładzić. Każda kolejna batalia będzie mniej skuteczna, aż w końcu przyjdzie moment, kiedy sztylet stanie się bez­użyteczny.

Realne zagrożenie

Dostępne jest 7% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji