Nowy numer 15/2020 Archiwum

Z powodu prowokacji watykańska żeńska drużyna w piłce nożnej nie rozegrała debiutanckiego meczu

Z powodu prowokacji przeciwko żeńskiej reprezentacji Watykanu w piłce nożnej i Kościołowi w Wiedniu nie został rozegrany mecz z zawodniczkami z austriackiego klubu Mariahilf- tak watykańskie media opisały incydent, do którego doszło w sobotę.

Oficjalny portal Vatican News podał, że "mecz towarzyski w Wiedniu przekształcił się w protest przeciwko Kościołowi" i dlatego "watykańskie zawodniczki postanowiły ze smutkiem opuścić boisko, by uniknąć dalszego instrumentalnego wykorzystania sportowego święta".

Jak zauważono w tej relacji, wiedeński mecz z austriackimi piłkarkami z klubu obchodzącego 20-lecie istnienia miał być międzynarodowym debiutem niedawno powołanej watykańskiej żeńskiej drużyny w piłce nożnej.

Portal informacyjny Stolicy Apostolskiej wyjaśnił: "W czasie watykańskiego hymnu niektóre austriackie zawodniczki podniosły koszulki pokazując na brzuchu i na plecach hasła poparcia dla aborcji, LGBT i analogiczne komunikaty, stojące w polemice ze stanowiskiem Kościoła".

Na stadionie, jak zaznaczono, był nuncjusz apostolski w Austrii, arcybiskup Pedro Lopez Quintana.

"Protest zaskoczył watykańskie zawodniczki, które oczekiwały zwykłego sportowego święta, i razem z menedżerem sportowym podjęły bardzo trudną decyzję, by nie rozgrywać meczu" - poinformował portal. Przypomniał, że drużyna ta rozegrała swój pierwszy mecz z żeńską drużyną z klubu Roma 26 maja. Przegrały wtedy 0:10.

Vatican News przytoczył niedawne słowa papieża Franciszka: "Sport jest wspaniałą szkołą pod warunkiem, że przeżywa się go kontrolując siebie i szanując innych". Zdaniem papieża sport może zmienić społeczeństwo, jeśli "sprzyja kulturze dialogu i spotkania".

"Sport naucza, że reguły są konieczne, by żyć razem" i że "nie można czuć się wolnym, kiedy nie ma żadnych ograniczeń"- takimi słowami Franciszka skomentowano opisany incydent w Wiedniu.

« 1 »

Polecamy

 • sp
  23.06.2019 09:24
  Ten mecz wygrały.
  doceń 27
 • Lu
  23.06.2019 10:22
  I kto twierdzi, że honor to cecha męska? Zawodniczki watykańskie zachowały się honorowo. Brawo.
  doceń 20
 • Tedd
  23.06.2019 12:05
  Ciekawe co na to miejscowy kardynał i dominikanin Krzysztof Schönborn?
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama