Nowy numer 44/2020 Archiwum

Zbigniew Nosowski doktorem honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego

Redaktor Zbigniew Nosowski otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego. Ceremonia odbyła się podczas uroczystego posiedzenia Senatu US.

"Godność została przyznana redaktorowi Nosowskiemu w uznaniu za wkład w rozwój wolnego dziennikarstwa w Polsce i zasługi dla budowy społeczeństwa obywatelskiego, a także za zasługi dla dialogu polsko-żydowskiego oraz ekumenicznego".

Nowy doktor honoris causa US przyznał, że to wyróżnienie nieoczekiwane i nad miarę. - Po długim wahaniu zdecydowałem się je przyjąć, traktując jako "wyróżnienie dla 60-letniego środowiska z dużym stażem i mam nadzieję, że z dużą przyszłością", dla "Więzi". Dla tego sposobu publicystyki i pisania o Polsce, świecie i Kościele. Dla takiego sposobu podchodzenia do różnych problemów. Dla łączenia otwartości z ortodoksją, szukania otwartej tożsamości - podkreślił Nosowski.

Zbigniew Nosowski jest dziennikarzem, publicystą i działaczem społecznym. To także socjolog i teolog. Studiował m.in. na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Instytucie Ekumenicznym Światowej Rady Kościołów w Bossey pod Genewą. Jest też dyrektorem programowym Laboratorium „Więzi”. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a następnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ma 57 lat.

Tytuł doktora honoris causa Senat Uniwersytetu Szczecińskiego nadaje osobom wybitnym, szczególnie zasłużonym dla rozwoju nauki i kultury. To najwyższe honorowe wyróżnienie akademickie. Zbigniew Nosowski jest trzydziestą trzecią osobą wyróżnioną przez Uniwersytet Szczeciński.

Czwartkową uroczystość poprzedziła m.in. środowa debata: "Opisywanie Polski. Rozmowa Redaktorów”, gdzie goście rozmawiali m.in. o kondycji mediów, wyzwaniach stojących przed współczesnym dziennikarstwem, perspektywach i zagrożeniach dla wolności słowa we współczesnym świecie, a także o roli, jaką ma do wypełnienia prasa katolicka w Polsce.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama