Nowy numer 30/2021 Archiwum

Premier Morawiecki i prezydent Gdańska rozmawiali o Westerplatte

W KPRM w Warszawie, z inicjatywy szefa rządu, odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz. Rzecznik rządu poinformował, że spotkanie odbyło się w "atmosferze rzetelnej troski o miejsca pamięci historycznej".

Jednym z poruszanych tematów był spór o Westerplatte, który miasto toczy z rządem, posłami i gdańskimi radnymi PiS. Spotkanie odbyło się w cztery oczy. - Apelowałam, żebyśmy porozmawiali o tym, jak upamiętnimy miejsce tej historycznej bitwy, ale też elementu ważnego dla tożsamości gdańszczan - mówiła po spotkaniu A. Dulkiewicz. Wręczyła też premierowi wysłane już w kwietniu zaproszenie do współorganizacji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Premier przyjął zaproszenie ze zrozumieniem. Myślę, że wniosek, jaki mogę wyciągnąć, to to, że 1 września o 4.45 spotkamy się u stóp pomnika - dodała.

Wątek Westerplatte na spotkaniu skomentował Piotr Mueller, rzecznik rządu. - Będziemy wspierać wszelkie działania, które umożliwią, aby to bardzo ważne miejsce pamięci dla Polaków było odpowiednio "zaopiekowane" - mówił.

Czy na spotkaniu premier i prezydent Gdańska osiągnęli jakiś konsensus ws. Westerplatte? - Nie, dzisiaj w tym zakresie chyba zostały pewne rozbieżności. Kwestie opieki nad Westerplatte są przedmiotem troski rządu, w związku z tym złożony do Sejmu projekt ustawy będzie wspierany - dodał rzecznik rządu.


Więcej o sporze wokół terenów Westerplatte w 25. numerze "Gościa Gdańskiego" na 23 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama