Nowy numer 24/2019 Archiwum

Jak najmniej zmienić

Rekonstrukcja rządu odbyła się według koalicyjnych parytetów i ma zapewnić kontynuację dotychczasowej polityki, która dała Zjednoczonej Prawicy sukces.

Konieczność zmian w rządzie wynika z tego, że pięcioro ministrów i czworo wiceministrów zdobyło mandaty do Parlamentu Europejskiego. Przed rekonstrukcją padały opinie, że nowi ministrowie mają dać energię i pozytywny impuls, a ich nominacje wskażą strategię Zjednoczonej Prawicy przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu. Spekulacje niezupełnie się sprawdziły, gdyż wyboru dokonano według innego klucza. Ponieważ w skład Rady Ministrów wchodzą trzy partie, zgodnie z umową koalicyjną Solidarna Polska i Porozumienie mają w rządzie po dwóch ministrów. Drugim kryterium jest kontynuacja pracy dotychczasowych ministrów, która przynosi PiS-owi sukcesy wyborcze. Nowo mianowani otwarcie to podkreślają. Trudno będzie im dorównać popularnością niektórym poprzednikom, np. minister pracy Elżbiecie Rafalskiej, która jest twarzą udanych programów społecznych rządu. Z pewnością jednak są to ludzie kompetentni. Trzecie kryterium to zapewnienie równowagi między różnymi grupami wewnątrz PiS-u i w relacjach z prezydentem. Choć wydaje się to skomplikowane, odbyło się bez problemów. Nowi ministrowie odebrali nominacje z rąk prezydenta 4 czerwca.

Resort siłowy

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji