Nowy numer 24/2021 Archiwum

Wicepremier Gliński podpisał list intencyjny z Papieską Radą Kultury

List intencyjny o współpracy między polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Papieską Radą Kultury podpisali w piątek w Rzymie wicepremier Piotr Gliński i przewodniczący Rady kardynał Gianfranco Ravasi.

W dokumencie, podpisanym w watykańskiej siedzibie Papieskiej Rady, strona polska i watykańska instytucja zadeklarowały między innymi współpracę w dziedzinie muzealnictwa, wspieranie wymiany specjalistów w sprawach dotyczących konserwacji i ochrony dziedzictwa, a także "realizowanie wspólnych projektów służących lepszemu poznaniu i wykorzystaniu polskich dóbr kultury w Stolicy Apostolskiej oraz dóbr kultury Kościoła katolickiego w Polsce".

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska postanowiły, że będą angażować się w konserwację i renowację miejsc historycznych, zabytków architektury oraz dzieł sztuki szczególnie ważnych dla tożsamości chrześcijańskiej Polski, także poza jej granicami.

Obie strony zadeklarowały wspieranie organizacji spotkań wybitnych przedstawicieli świata sztuki.

Polsko-watykański dokument dotyczy szerokiego wachlarza spraw muzealnictwa, konserwacji dzieł sztuki, szlaków papieskich.

W trakcie ceremonii kardynał Ravasi wyraził zadowolenie z podpisania listu i dodał, że zostało ono poprzedzone współpracą z polskim Kościołem. Jak wyjaśnił, jest to porozumienie, którego sednem jest sztuka jako dziedzictwo. W tekście - podkreślił - sygnatariusze nie ograniczają się do malarstwa czy rzeźby, ale obejmują "całokształt twórczości artystycznej", w tym takie dziedziny jak muzyka, telewizja czy kino.

Włączamy do naszego listu - mówił kardynał Ravasi - "dialog ze współczesnością". Powołał się na ścisłe kontakty, jakie utrzymuje kierowana przez niego Rada z polskim reżyserem Krzysztofem Zanussim, a wśród kontaktów dykasterii wymienił także Sacroexpo w Kielcach.

Kardynał Ravasi zauważył ponadto, że z Polską wiążą go szczególnie ścisłe relacje, ponieważ jest to kraj, w którym przetłumaczono największą liczbę jego książek - 50.

Z kolei wicepremier Gliński mówił, że list jest trzecim oficjalnym dokumentem dotyczącym wzajemnych relacji między państwem polskim a Watykanem. "To jest jeden z nielicznych tego typu dokumentów, który potwierdza dobre relacje, a przede wszystkim współpracę w dziedzinie kultury między Watykanem a Polską" - powiedział Gliński dziennikarzom.

« 1 2 »
DO POBRANIA: |

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama