Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ruszył nowy portal MNiSW dla studentów i kandydatów na studia

Ruszył nowy portal dla kandydatów na studia, studentów i doktorantów, zbierający w jednym miejscu informacje na temat oferty rekrutacyjnej polskich uczelni, grantów i stypendiów oraz zarobków absolwentów - poinformował w piątek resort nauki.

Jak podkreśla Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) w komunikacie przesłanym PAP, portal studia.gov.pl "to jedyne w swoim rodzaju kompendium wiedzy stworzone z myślą o młodych ludziach chcących studiować i robić doktorat".

"Decyzja o wyborze studiów nie jest łatwa. Czy zostać w domu rodzinnym, czy wyjechać do innego miasta? Podążać za pasją, czy może kierować się chłodną kalkulacją? To tylko kilka z bardzo wielu pytań. Żeby ułatwić młodemu człowiekowi stojącemu u progu dorosłości podjęcie właściwej decyzji, uruchomiliśmy portal studia.gov.pl" - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, cytowany w komunikacie. "Oddajemy w ręce maturzystów, studentów i doktorantów praktyczne, obszerne i rzetelnie przygotowane kompendium wiedzy na temat oferty polskich uczelni, jakości kształcenia na poszczególnych kierunkach, a nawet zarobków absolwentów polskich szkół wyższych" - dodał.

Kandydaci na studia będą mogli skorzystać z wyszukiwarki "Wybierz studia", na której zamieszczone są oceny 385 uczelni, 2997 wydziałów i 5243 kierunków studiów. Informacje te pochodzą z czterech źródeł: bazy o szkolnictwie wyższym POL-on, ocen kierunków studiów Polskiej Komisji Akredytacyjnej, ocen działalności naukowej Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz informacji z samych uczelni. Przyszli studenci będą mogli m.in.: wyszukać kierunki studiów po przedmiotach zdawanych na maturze, porównać oferty konkurencyjnych uczelni, sprawdzić, które kierunki otrzymały ocenę wyróżniającą, pozytywną, a które negatywną (wg Polskiej Komisji Akredytacyjnej), sprawdzić, ilu obcokrajowców studiuje na uczelni oraz ilu profesorów, doktorów habilitowanych i doktorów na niej uczy.

Kandydaci na studia będą mogli również skorzystać z porównywarki Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych ELA. Jak informuje MNiSW, jest to jedyny na świecie system, który generuje automatyczne raporty o każdym kierunku studiów każdej uczelni w kraju. Przez ostatnie lata ELA poddała analizie sytuację ponad 1,1 mln absolwentów, którzy ukończyli studia w latach 2014-2016. Ustaliła, ile zarabiają, jak długo szukają pracy lub też ilu jest wśród nich bezrobotnych. System prezentuje dane z ZUS oraz oficjalnej bazy o szkolnictwie wyższym POL-on. Robi to w przystępny sposób. Na infografikach, w rankingach i raportach pokazuje m.in. wysokość pensji, która wpływa co miesiąc na konto młodego pracownika, jak również odnosi jego zarobki do sytuacji na rynku pracy w miejscu, w którym mieszka.

Z kolei dla studentów i doktorantów portal studia.gov.pl ma być źródłem praktycznych informacji o tym, co zmieniło się po wejściu w życie nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, określanej mianem Konstytucji dla Nauki. Znajdą oni tam m.in. informacje o: szkołach doktorskich, swoich prawach i obowiązkach, instytucjach przedstawicielskich, pomocy materialnej, stypendiach, grantach, konkursach, pomocy, na jaką mogą liczyć osoby z niepełnosprawnością.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama