Nowy numer 14/2020 Archiwum

Dlaczego mamy się modlić?

Otocz swego Syna chwałą, aby Syn Ciebie nią otoczył i aby mocą władzy udzielonej Mu przez Ciebie nad każdym człowiekiem dał życie wieczne wszystkim tym, których Mu dałeś. J 17,1-2

J 17, 1-2. 9. 14-26

W czasie Ostatniej Wieczerzy Jezus, podniósłszy oczy ku niebu, rzekł:
«Ojcze, nadeszła godzina. Otocz swego Syna chwałą, aby Syn Ciebie nią otoczył i aby mocą władzy udzielonej Mu przez Ciebie nad każdym człowiekiem dał życie wieczne wszystkim tym, których Mu dałeś.

Ja za nimi proszę, nie proszę za światem, ale za tymi, których Mi dałeś, ponieważ są Twoimi.

Ja im przekazałem Twoje słowo, a świat ich znienawidził za to, że nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata, ale byś ich ustrzegł od złego. Oni nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata.

Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą. Jak Ty Mnie posłałeś na świat, tak i Ja ich na świat posłałem. A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie.

Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, by świat uwierzył, że Ty Mnie posłałeś.

I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, że Ty Mnie posłałeś i że Ty ich umiłowałeś, tak jak Mnie umiłowałeś.

Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem, aby widzieli chwałę moją, którą Mi dałeś, bo umiłowałeś Mnie przed założeniem świata.

Ojcze sprawiedliwy! Świat Ciebie nie poznał, lecz Ja Ciebie poznałem, i oni poznali, że Ty Mnie posłałeś. Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich».


Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa Judyta Syrek
Gość Niedzielny

Otocz swego Syna chwałą, aby Syn Ciebie nią otoczył i aby mocą władzy udzielonej Mu przez Ciebie nad każdym człowiekiem dał życie wieczne wszystkim tym, których Mu dałeś. J 17,1-2

Święty Ireneusz z Lyonu pisał, że „Chwała Boża to żyjący człowiek. Żyjący miłością Boga”. W kontekście tego zdania dzisiejsza Ewangelia nabiera bliższego znaczenia. Jezus nie mówi o chwale, która jest wyrazem jakiegoś wyróżnienia, ale o ludziach, którymi został otoczony i dla których pragnie wiecznego życia, wiecznej radości. Skoro więc człowiek jest nośnikiem chwały, a jego obowiązkiem jest miłość, to jedynym sposobem na życie jest bycie w bliskiej relacji z Tym, który się za nas modli do Ojca. Ewangelia jest przepełniona modlitwą Jezusa za człowieka. Nasze życie również musi być wypełnione modlitwą, nawet jeżeli to ma być modlitwa w biegu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

  • Franc Asis
    13.06.2019 09:44
    Bóg jest Miłością. Syn Boży Jezus Chrystus - Słowo Boga, otoczony chwałą przez Ojca. Kim jest Ta Chwała? Czy aby nie jest to Duch Święty - czysta Miłość w Trójcy Jedynego Boga łącząca Ojca z Synem i im równa? Czy to nie ten sam Duch Święty, otacza nas i uzdalnia do przejścia drogi życia na ziemi w kierunku Domu Ojca? Nie jesteśmy w stanie pojąć Istoty Boga bez jego Łaski, ale wieczność z Bogiem na pewno będzie wspaniała.
    doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama