Nowy numer 42/2019 Archiwum

PKW: Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w Polsce

Wybory do Parlamentu Europejskiego wygrał PiS z poparciem 45,38 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska z 38,47 proc. głosów - podała w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza. Próg wyborczy przekroczyła też Wiosna Roberta Biedronia z 6,06 proc. głosów.

Okręg łódzki

Według oficjalnych danych podanych w poniedziałek przez Państwową Komisję Wyborczą kolejne miejsca w okręgu wyborczym nr 6 obejmującym województwo łódzkie kolejne miejsca zajęły KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy – 4,15 proc., KWW Kukiz’15 – 3,56 proc. i KKW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy RSS – 1,96 proc.

Najwięcej głosów otrzymali: b. premier Marek Belka (KE, nr 1 na liście) - 182 517; b. minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski (PiS, nr 1) - 168 021; rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska (PiS, nr 2) - 130 368 oraz radna sejmiku województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska (KE, nr 3) - 103 901.

Najwięcej głosów z pozostałych komitetów wyborczych otrzymali: Anita Sowińska (nr 1 na liście KW Wiosna Roberta Biedronia) - 26 496 głosów, Piotr Apel (nr 1 Kukiz,15) - 14 406 głosów, Utecht Waldemar (nr 1 KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy) - 10 628 oraz Piotr Ikonowicz (nr 1 KKW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy RSS) - 10 578.

Frekwencja wyborcza wyniosła 46,92 proc.

W 2014 roku w okręgu wyborczym nr 6 obejmującym województwo łódzkie wygrało PiS zdobywając 37,92 proc. głosów. Druga była Platforma Obywatelska, na którą zagłosowało 31,90 proc. wyborców. Kolejne miejsca zajęły koalicja SLD-UP (7,54 proc.), PSL (6,32 proc.), Nowa Prawica (6,23 proc.).

Poza progiem wyborczym znalazły się: Europa Plus Twój Ruch (2,47 proc.), Polska Razem Jarosława Gowina (2,41 proc.), Solidarna Polska (2,40 proc.), Ruch Narodowy (1,22 proc.), Partia Zielonych (0,67 proc.), Demokracja Bezpośrednia (0,60 proc.) i Samoobrona (0,25 proc.).

Najwięcej głosów otrzymali: Janusz Wojciechowski (PiS) - 134 975 oraz Jacek Saryusz-Wolski (PO) - 97 551.

W 2014 roku frekwencja wyniosła 23,72 proc.

« 1 2 3 4 5 »

Zobacz także

 • N/A
  27.05.2019 20:42
  A na mapie wyników widać coś co boli najbardziej. Polska przecięta Wisłą jak nożem, te dwie połówki dzielą nie pojedyncze procenty, lecz przepaść! Która z każdymi wyborami się pogłębia. Tłumaczenie tego pozaborowymi różnicami w mentalności jest już anachroniczne i nie oddaje tego co się dzieje. To podział na bogat(sz)ych i biednych! Wywoływany toczącym się wręcz neokolonialnym procesem w sercu Europy. To oczywiste że bogatsi sąsiedzi kolonizują w pierwszej kolejności najbliższe sobie i najłatwiej dostępne komunikacyjnie terytoria. Które w dodatku owszem, od czasu rozbiorów, uważają za "swoje". To co za Wisłą jest już "obce", dzikie, w dodatku mostów na tej rzece nie jest za wiele i trzeba nieraz daleko jeździć. Mamy więc "cywilizowaną" kolonię i sąsiadujące przez graniczną rzekę terytoria tubylcze czy plemienne. I uwaga, ich cywilizowanie i rozwój wcale nie leży w interesie kolonizatorów i kolonistów! Stamtąd pozyskuje się przecież prawie darmową siłę roboczą i produkty kupowane za grosze. Oni kupują za ciężkie pieniądze szklane koraliki. To buduje zasobność kolonii i tak miało pozostać. Model polaryzacyjno-, lecz nie dyfuzyjny lecz osmotyczny. Wysysanie zasobów z obszarów biedniejszych do tych bogatszych. A obecna Władza to psuje! Transfery socjalne i zrównoważony rozwój niwelują różnicę poziomów, na której tak wielu, i obcych i "swoich" po bogatszej stronie świetnie zarabiało. Wobec "dutków" w kieszeni lub ich zmniejszonego dopływu, w kąt idą narodowe i patriotyczne sentymenty. Takiej Polski nikt tam nie potrzebuje i nie chce! Już lepiej schronić się pod skrzydłami Europy, a w praktyce... wiadomo czyje. Oto cała tajemnica wyborczej mapy.
 • Przemek
  27.05.2019 22:37
  Żal mi konfederacji wczoraj weszli do parlamentu, dziś już wyszli sporo im punktów procentowych spadło.
  doceń 2
 • 4
  28.05.2019 00:02
  Brawo PiS!!! Partia wolności i sprawiedliwości!!! Dzięki Wam powróciła wiara, że Polska może być Polską, a nie kolonią Francji, Niemiec, czy LGBT+
 • pstro
  29.05.2019 14:55
  Żałosny wynik Kai Godek I Marka Jurka nie da się wytłumaczyć tylko nieudolnością taktyczną obojga. Wyborcy z ich okręgów nawet nie usiłowali zademonstrować, że pragną ochrony życia. W skali kraju połowa - zapewne "zgodnie dobrze ukształtowanym sumieniem" - nie głosowała, głosujący po równo wsparli szermierzy lgbt i faryzeuszy. Z jednej strony rządzący ulegają ochoczo presji elektoratu (czarnych parasolek), z drugiej elektorat widząc postępowanie wspieranej przez kler władzy nabiera przekonania, że "kompromis aborcyjny" i aktualne przepisy o in vitro są moralnie dopuszczalne. Pasterze zaplątali się we własny makiawelizm. Spodziewali się po protegowanych lepszej ochrony nienarodzonych w zamian za poparcie i przymknięcie oka na niepraworządność, w efekcie nie mają (nie mamy!) ani wzmocnienia ochrony ani praworządnego państwa, a zdemoralizowane złym przykładem owieczki nie cenią ani jednego, ani drugiego

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL