Nowy numer 39/2020 Archiwum

Wybory do PE: PiS - 42,4 proc., Koalicja Europejska - 39,1 proc.

PiS z poparciem proc. 42,4 proc. zwyciężyło w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Koalicja Europejska uzyskała 39,1 proc. głosów.

Frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego, jak wynika z sondażu, wyniosła 43 proc.

- Historyczny wynik PiS w wyborach do europarlamentu i piąte zwycięstwo z rzędu są najlepszym dowodem, że Polacy chcą dobrej zmiany nie tylko w Polsce, ale i w Europie - napisał w niedzielę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Beata Szydło, Joachim Brudziński, Anna Zalewska, Adam Bielan, Patryk Jaki, Jacek Saryusz-Wolski, Beata Kempa, Beata Mazurek - są wśród polityków PiS, którzy otrzymali w niedzielę mandaty do Parlamentu Europejskiego - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.

Mandaty otrzymali również m.in.: Jadwiga Wiśniewska, Karol Karski, Elżbieta Kruk, Zdzisław Krasnodębski, Witold Waszczykowski, Zbigniew Kuźmiuk, Izabela Kloc, Ryszard Legutko, Bogdan Rzońca.

W sumie politycy PiS - jak wynika z sondażu - otrzymali 24 mandaty.

Po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów do PE Jarosław Kaczyński zaznaczył, że PiS jest gwarancją polskiej suwerenności. "Chcielibyśmy, żeby to zrozumieli także i ci, którzy w tych wyborach oddali głosy na innych, nie na naszą listę wyborczą, ale także i ci, którzy w tych wyborach nie uczestniczyli" - zaznaczył prezes PiS.

"W wyborach parlamentarnych pewnie ta frekwencja będzie jeszcze dużo większa, może rekordowa licząc od 1989 r. Musimy uzyskać naprawdę wiele milionów głosów, żeby zwyciężać, żeby Polskę zabezpieczyć, żeby zabezpieczyć Polaków, polskie rodziny i żebyśmy mieli piękną, wielką przyszłość, taką na jaką zasługuje nasz naród" - mówił Kaczyński.

Spośród kandydatów Koalicji Europejskiej mandat w Parlamencie Europejskim uzyskali m.in. Jerzy Buzek, Ewa Kopacz, Marek Belka, Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu.

Ponadto - według sondażu - wśród startujących z list Koalicji Europejskiej w PE zasiądą także m.in. Magdalena Adamowicz, Radosław Sikorski, Janina Ochojska-Okońska, Róża Thun, Bartosz Arłukowicz, Danuta Huebner, Adam Jarubas, Tomasz Frankowski, Krzysztof Hetman, Jarosław Kalinowski, Andrzej Buła, Jan Olbrycht, Elżbieta Łukacijewska.

Z sondażu wynika też, że do Parlamentu Europejskiego dostała się Wiosna Roberta Biedronia z poparciem 6,6 proc. i Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy - 6,1 proc.

Robert Biedroń to jeden z trzech polityków Wiosny, który w niedzielę otrzymał mandat do Parlamentu Europejskiego; z Konfederacji mandat do PE otrzymał m.in. Jacek Wilk - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Każde z tych dwóch ugrupowań otrzymało po trzy mandaty.

W niedzielnych wyborach Polacy wybierali 52 europosłów.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama