Nowy numer 24/2019 Archiwum

Prymasa portret wielowymiarowy

38. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia to okazja do przypomnienia jego biografii, nauczania, dziedzictwa duchowego. Znakomitym przewodnikiem po tych obszarach może być album, wydany przez IPN oraz Instytut Prymasowski.

Album pt. „Kardynał Stefan Wyszyński 1901–1981”, autorstwa Rafała Łatki, Beaty Mackiewicz i ks. Dominika Zamiatały, powstał w wyniku współpracy IPN oraz Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, którego zbiory zostały w tej skali wykorzystane po raz pierwszy. Spośród ponad 26 tys. zdjęć, zgromadzonych w archiwum Instytutu w Choszczówce, do tej edycji wybrano ponad 600, jak poinformowała podczas prezentacji albumu Beata Mackiewicz. Publikowane są także fotografie z archiwum IPN oraz z prywatnych kolekcji w kraju i za granicą.

Efekt jest imponujący. Otrzymaliśmy dzieło wykraczające poza konwencjonalne wydawnictwa albumowe. Obraz ma nie tylko ilustrować poszczególne epizody z życia bohatera albumu, ale także prowadzić czytelnika przez kolejne etapy jego życia i sugestywnie przypominać najważniejsze wątki z jego nauczania. Trafnie zauważa ks. kard. Kazimierz Nycz we wstępie do niego, że „oglądając fotografie i czytając umieszczone pod nimi teksty, każdy może niejako przejść razem z Prymasem całą drogę jego życia, zatrzymując się w miejscach, które stały mu się szczególnie bliskie i ważne”.

Pierwsza część albumu ułożona jest w porządku chronologicznym, natomiast druga – tematycznym. Znajduje się w nim m.in. rozdział pt. „Pasterz i nauczyciel”, w którym przedstawione są Wielka Nowenna i obchody milenijne oraz kult maryjny Prymasa Tysiąclecia. Bardzo ciekawy jest rozdział poświęcony roli prymasa w staraniach o zapisanie w polskiej tożsamości religijnej Ziem Zachodnich i Północnych. Postrzegał to jako szansę na ewangelizację tych terenów oraz historyczny powrót na nie Kościoła katolickiego. Zarówno ten rozdział, jak i pozostałe tematyczne części albumu precyzyjnie wskazują na najważniejsze wątki prymasowskiego nauczania w tych kwestiach oraz dostarczają bogatego materiału ilustracyjnego. Ten zabieg był świadomy. Jak wyjaśniał podczas prezentacji albumu ks. prof. Zamiatała, autorzy chcieli dotrzeć do młodych ludzi, wybierali więc zdjęcia i dopasowywali do nich cytaty w ten sposób, aby zainspirowały czytelnika do dalszych poszukiwań i pogłębienia zasygnalizowanych w ten sposób treści.

Dostępne jest 26% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji