Nowy numer 42/2019 Archiwum

Archidiecezja krakowska chce sprostowania wypowiedzi abp. Jędraszewskiego w "Faktach" TVN

"W związku z manipulacją, jakiej dopuścili się autorzy materiału reporterskiego w Faktach TVN z dnia 12 maja 2019 r., pod którym podpisana jest red. Renata Kijowska, domagamy się sprostowania kontekstu wypowiedzi i przeprosin metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego zarówno od redakcji TVN i innych, które powielają nieprawdę, jak np. Gazeta Wyborcza. Prosimy również inne redakcje, aby w imię rzetelności, uczciwości, prawdy i etyki dziennikarskiej nie powielały kłamstw" - napisało na swoich stronach Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej.

Zdaniem Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej niedzielna wypowiedź abp. Marka Jędraszewskiego dla "Faktów" TVN została wyjęta z kontekstu. Metropolita krakowski odpowiedział na inne pytanie.

Publikujemy treść oświadczenia: 

Pytanie p. [Renaty] Kijowskiej:

“(…) na stanowisku, że trzeba tylko pochylać się nad sprawcami?”

Odpowiedź abp. Jędraszewskiego:

“Trzeba się nachylać nad tym wszystkim, co jest złe i w Kościele, ale także poza nim. Najgorsze jest to, że z kłamstwa robi się dzisiaj element polityki wielkiej, a właściwie to jest bardzo mała i nędzna polityka. To, co się powinno zmienić, to radykalne odnowienie życia moralnego, i to jest właśnie to, do czego wzywał nas 40 lat temu Jan Paweł II i co na pewno, jestem przekonany – wybrzmi podczas dzisiejszej uroczystości”.

Kolejne pytanie p. Kijowskiej:

“O jakim kłamstwie ks. biskup teraz wspominał?”

Odpowiedź abp. Jędraszewskiego:

“Wszelakim. Państwo doskonale wiedzą, jak właśnie z kłamstwa się robi narzędzie polityki. Niektórzy nawet wprost głoszą to, że tak to trzeba”

W materiale reporterskim wyemitowanym m.in. w "Faktach" TVN kontekst jest zupełnie inny – za TVN publikujemy dotyczący wypowiedzi metropolity krakowskiego fragment całości materiału:

„Film »Tylko nie mów nikomu« braci Sekielskich to spowiedź ofiar, bezkarność sprawców i tuszowanie ich win ze strony przełożonych. Po nim pojawiły się skrajnie różne reakcje kościelnych hierarchów. Od przeprosin po ucieczkę od tematu i obronę przez atak. (…) Hierarchia nasza niech bierze się do jakiegoś wyjaśnienia – apeluje Lech Wałęsa.

Czy się weźmie? Biskup Gądecki tym razem ogłasza, że tak. Jednak po wypowiedziach innych trudno uwierzyć w nową odsłonę. – Z kłamstwa robi się dzisiaj element polityki wielkiej, a właściwie to jest bardzo mała i nędzna polityka – uważa arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski”.

„Gazeta Wyborcza” w kłamstwie posunęła się jeszcze dalej pisząc, że wypowiedź metropolity krakowskiego dotyczyła filmu panów Sekielskich, budując na kłamstwie bezpodstawny atak na abp. Marka Jędraszewskiego. Cytat za „Gazetą Wyborczą”:

„W niedzielę arcybiskup zareagował na film Tomasza Sekielskiego »Tylko nie mów nikomu«. – Z kłamstwa robi się dzisiaj element polityki wielkiej, a właściwie to jest bardzo mała i nędzna polityka – mówił”.

"Domagamy się i apelujemy do dziennikarzy i redakcji o prawdę przekazu, niemanipulowanie faktami i wypowiedziami.

Oczekujemy sprostowania i przeprosin metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej".

« 1 »

Zobacz także

 • albert
  14.05.2019 10:02
  Najlepiej z takimi nie rozmawiać!
  doceń 10
 • jan
  14.05.2019 12:07
  Kto wygłosi kazanie w Piekarach Śląskich na tegorocznej pielgrzymce młodzieńców i mężczyzn ?
 • dora
  14.05.2019 19:58
  właściwie to nie wiadomo na jakie pytanie była odpowiedź. więc nie wiadomo czego dotyczy kontekst. manipulacja w sprawie manipulacji?
  doceń 4
 • fg
  14.05.2019 22:18
  To się nazywa wyolbrzymianie drobnostki. gdy obok dzieje się katastrofa...
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL