Nowy numer 42/2019 Archiwum

Książka-świadectwo biskupa porwanego i torturowanego przez Al-Kaidę

Książka "Porwany w Iraku" to niezwykle cenne świadectwo irackiego biskupa Saada Hanny oraz zachęta dla ludzi Zachodu do rachunku sumienia. W sierpniu 2006 r. został on porwany w Bagdadzie przez muzułmańskich ekstremistów z Al-Kaidy, był torturowany i przez 28 dni, pod stałą groźbą utraty życia, zmuszany do wyparcia się wiary i Chrystusa.

Jutro w Warszawie odbędzie się prezentacja książki, w której weźmie udział autor.

Podczas swojego uwięzienia bp Hanna nie tylko nie wyparł się chrześcijaństwa, ale pokonał w sobie uczucie nienawiści wobec swoich oprawców. Książka jest także bardzo ważna dla tych, którzy chcą się dowiedzieć, czym są starożytne Kościoły Bliskiego Wschodu, a których dzieje sięgają początków chrześcijaństwa.

Brutalnie przetrzymywany i torturowany przez 28 dni nie wyrzekł się wiary.

Swoim oprawcom na słowa: „będziesz muzułmaninem” odpowiadał wersem z Koranu: "ikraha fid deen", który oznacza, że nikogo nie można zmusić do zostania muzułmaninem, ponieważ w religii nie ma przymusu.

Piekło uwięzienia przeżywał tym bardziej dramatycznie i boleśnie, gdyż był pewien, że w kraju, który tak bardzo ukochał, w którym się urodził, wychował, miał wielu przyjaciół, zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów, nie może go nic złego spotkać.

Bp Hanna nie tylko wybaczył swoim oprawcom, ale więcej, deklaruje, że kocha swój kraj i naród i chce dalej dla niego pracować jako ksiądz, człowiek dialogu, niezbędny dla zbliżenia między religiami, zwolennik pokoju i zjednoczenia kraju.

Wobec niekończących się zbrodni, prześladowań i barbarzyństwa bp Hanna pragnie głosić "miłość". "Żyjemy w czasach, w których brakuje prostych i łatwych rozwiązań. Miłość musi stać się siłą napędową wszystkich ludzi, aby umieli `miłować swojego nieprzyjaciela`, aby umieli wybiec poza zagrożenia doświadczane tu i teraz, aby patrzyli ponad podziałami wynikającymi z pochodzenia etnicznego, wiary, kultury czy religii i szukali jedności na poziomie zbiorowego człowieczeństwa. Chrystus powierzył nam misję miłości, która każdego dnia i w każdej godzinie stanowi dla nas wyzwanie. Tej misji poświeciłem swoje życie, podobnie jak zrobiło to wielu innych. Tej misji pozostanę wierny do końca swych dni, jako kapłan i jako biskup, bez względu na to, czy będę żył w Iraku, czy gdziekolwiek indziej" - deklaruje iracki biskup.

« 1 2 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL