Nowy numer 42/2019 Archiwum

Polska zimowa wyprawa na K2 przełożona na rok 2020

Zimą 2019 roku nie wyruszy polska wyprawa na K2 (8611 m), jedyny niezdobyty o tej porze roku ośmiotysięcznik - poinformował PAP Piotr Tomala, kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. Ekspedycja jest planowana na kolejny sezon zimowy 2020/21.

Powodem przełożenia wyprawy na przyszły rok jest - według Tomali - brak zespołu, który dawałby realne szanse na atak szczytowy.

"W ostatnich 12 miesiącach intensywnie pracowaliśmy nad przygotowaniem wyprawy w roku 2019. Rozmawialiśmy ze sponsorami i staraliśmy się pozyskać potrzebne finansowanie. Niestety kilku potencjalnych członków ekspedycji nie może w tym roku wyjechać zimą na K2 z powodu kontuzji, które muszą wyleczyć. Ta sytuacja znacznie ograniczyła nasze możliwości personalne. Pod ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik chcemy pojechać najsilniejszym możliwym składem. Dlatego musieliśmy podjąć decyzję o odłożeniu wyprawy" - podkreślił Tomala.

Lata 2019-20 kierownik programu PHZ im. Artura Hajzera chce poświęcić na zorganizowanie wypraw mających podnieść kwalifikacje młodych, zdolnych wspinaczy, którzy jednak nie mają doświadczenia w górach wysokich. W związku z tym wydłużone zostały także ramy czasowe programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera, który do tej pory obejmował lata 2016-20.

"Najbliższy rok poświęcimy na wyprawy unifikacyjne i wyjazdy szkoleniowe. Pozwolą nam one poszerzyć kadrę wspinaczy, którzy docelowo będą mogli pojechać do Pakistanu zimą 2020 roku. Pierwsze szkolenie odbyło się w marcu w Tatrach, a kolejne zaplanowane jest w maju. W hotelu Arłamów spotkamy się szerokim składem ludzi związanych z Polskim Himalaizmem Zimowym, żeby przedyskutować plany na najbliższe półtora roku i realizować kolejne szkolenia" - podsumował himalaista z Lublina.

K2 to jedyny z 14 ośmiotysięczników, na którym nie stanął zimą człowiek. O tej porze roku biało-czerwoni 10 spośród 14 ośmiotysięczników zdobyli jako pierwsi w świecie.

W sezonie 2018/19 zameldowały się pod K2 dwie ekspedycje - rosyjsko-kazachsko-kirgiska oraz druga międzynarodowa, prowadzona przez Baska Alexa Txikona. W jej składzie, oprócz nepalskich Szerpów, działało też trzech Polaków: Marek Klonowski, Waldemar Kowalewski i Paweł Dunaj. Txikon wraz z Szerpami osiągnął 7050 m.

Czołowi himalaiści pierwszej wyprawy kierowanej przez Wasilija Piwcowa, zdobywcę Korony Himalajów i Karakorum (14 szczytów), osiągnęli wysokość 7400 m, napotykając tam poważne trudności w strefie szczelin.

Obydwie tegoroczne ekspedycje to piąta w historii próba zimowego wejścia na ośmiotysięcznik o charakterystycznym kształcie piramidy, nazywany w dialekcie zamieszkujących ten region ludów Czogori ("Rozległa góra"), a przez Chińczyków - Qogir ("Wspaniała Góra").

Rekord wysokości w zimowych zmaganiach na K2 należy nadal do Polaków i Denisa Urubki, Kazacha mającego od 2015 r. polskie obywatelstwo. W sezonie 2002/03 wyprawa Netia K2 Expedition - pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, piątego na świecie zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum - działała od strony chińskiej i na północnym filarze Marcin Kaczkan, Urubko oraz Piotr Morawski dotarli do wysokości 7650 m.

Po raz pierwszy atakowała K2 zimą, na przełomie 1987 i 1988 roku, międzynarodowa grupa pod kierunkiem pioniera zimowego himalaizmu Andrzeja Zawady. Potem była ekspedycja Netia K2, a następnie w 2012 roku kolejną próbę podjęli Rosjanie, zaś na przełomie 2017/18 ponownie biało-czerwoni, z Urubką w składzie, od strony pakistańskiej.

« 1 »

Zobacz także

 • Mule
  09.05.2019 09:10
  To kto jest sponsorem 2020/2021 skoro jest to finansowanie? Zastanawia mnie również kto byłby równorzednym partnerem dla Adama i jaki byłby zespół rezerwowy, gdyby te tajne piec osób nie miało kontuzji niemożliwych do wyleczenia w pół roku. Wyprawa życia a tylu akurat nie może jechać.
  doceń 0
 • Czogo Ri
  16.10.2019 20:29
  jeżeli Wyprawa Narodowa - to sponsorzy z pewnością znaleźliby się nawet w nadmiarze. Ale brak ludzi jest kluczową sprawą. Niestety - najlepsi wyginęli albo przegrali ze starością... Jak to mawiał tow. Gomułkai? - "Gdybyźmy mieli mięso - tobyźmy zarzucili Europę konserwami - ale nie mamy blachy...". Kicha jednym słowem. Qqczka się w grobie przewraca.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL