Nowy numer 4/2023 Archiwum

Od soboty obowiązuje umożliwiająca przeprowadzenie matur nowelizacja prawa oświatowego

Od soboty obowiązuje nowelizacja prawa oświatowego, która umożliwia przeprowadzenie matur. Dzięki niej klasyfikacji maturzystów może dokonać dyrektor szkoły lub wskazany przez samorząd nauczyciel.

W wypadku, gdy rada pedagogiczna nie przeprowadzi klasyfikacji i promocji maturzystów, zrobi to dyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący - przewiduje nowela prawa oświatowego. W piątek podpisał w ją prezydent Andrzej Duda.

Sejm w czwartek po południu uchwalił nowelę, której projekt rząd przyjął na środowym posiedzeniu. Jeszcze w czwartek zajął się nią Senat, nie wprowadzając żadnych poprawek.

Premier Mateusz Morawiecki mówił w środę, że państwo musi zagwarantować, aby w każdej średniej szkole maturzyści przystąpili do matury w terminie, dlatego rząd przyjął projekt noweli Prawa oświatowego.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe, w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach - organowi prowadzącemu, w tym samorządom, które wyznaczą nauczyciela do przeprowadzenia kwalifikacji.

Ustawa przewiduje również, że jeżeli dyrektor lub nauczyciel nie zdąży przeprowadzić klasyfikacji, to w tym roku szkolnym uczniowie ostatnich klas techników i liceów ogólnokształcących dostaną świadectwa po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych, czyli po 26 kwietnia 2019 roku.

Egzaminy maturalne powinny się rozpocząć 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jest to warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama