Nowy numer 21/2020 Archiwum

Cztery śmigłowce dla Marynarki Wojennej za 1,65 mld zł

Cztery śmigłowce AW101 do zwalczania okrętów podwodnych i działań poszukiwawczo-ratowniczych zostaną dostarczone do końca roku 2022; wartość podpisanego w piątek kontraktu to 1,65 mld zł brutto wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym.

W podpisaniu umowy z włoską grupą Leonardo, do której należy WSK PZL-Świdnik, wzięli udział premier Mateusz Morawiecki i szef MON Mariusz Błaszczak. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt obsługi naziemnej. Umowa obejmuje też szkolenia załóg i personelu naziemnego.

Poza zadaniami ZOP i ratownictwa nowe śmigłowce mają służyć także zapewnieniu żeglowności szlaków morskich, ochronie portów i osłonie nawodnych jednostek pływających.

"Zakup śmigłowców AW101 to bardzo ważna chwila dla Polski, wzmocnią one znacząco nasze siły zbrojne i będą bardzo ważnym elementem naszej architektury bezpieczeństwa" - mówił w piątek w Świdniku (woj. lubelski) Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że AW101 zostały wybrane jako śmigłowce morskie przez inne kraje, także sojuszników NATO.

Premier wyraził zadowolenie, że w produkcji ma uczestniczyć świdnicki zakład. "To niezwykle ważne, że znacząca część produkcji, ale także pakiet logistyczny, pakiet szkoleniowy, pakiet techniczny, pakiet offsetowy, będą służyły gospodarce Polski" - powiedział. "Produkcja śmigłowców to nasza polska tradycja, od której nie odejdziemy, i z tego dołka, w którym byliśmy, wychodzimy" - zapewnił. Ocenił, że perspektywy produkcji śmigłowców w Polsce "rysują się coraz lepiej", wyraził nadzieję na dalszą produkcję i modernizację wytwarzanych w Świdniku śmigłowców Sokół.

"Jesteśmy na dobrej drodze, żeby umacniać zakłady w Świdniku podobnie, jak staramy się umacniać zakłady w Mielcu" - powiedział, przypominając kontrakty na śmigłowce Black Hawk dla policji i wojska. "Bardzo się cieszę, że przed Świdnikiem stoją perspektywy rozwoju, że zamówienia związane z modernizacją Wojska Polskiego są kierowane do zakładów produkujących w Polsce" - powiedział minister obrony. Dodał, że jest to zasługa rządów PiS.

Przypomniał o przyjętym pod koniec lutego planie modernizacji technicznej do roku 2026 o wartości 185 mld zł, a także decyzjach zwiększających liczebność armii, w tym "w części wschodniej naszego kraju". "Bardzo się cieszę z tego, że przed Świdnikiem stoją perspektywy rozwoju, że zamówienia związane z modernizacją Wojska Polskiego są kierowane do zakładów produkujących w Polsce" - podkreślił Mariusz Błaszczak. Przedstawiciele grupy Leonardo zapowiedzieli, że w Świdniku będą powstawały części do AW101; zapewnili też, że Świdnik należy do strategicznych zakładów koncernu.

« 1 2 »
  • Seitz
    26.04.2019 14:21
    Gdyby nadal rządziło PO to pewnie nadal wydawalibyśmy na modernizację wojska między 4 a 7 mld corocznie, a tak wydajemy 13 mld, a za trzy lata 20 mld zł.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama