Nowy numer 41/2019 Archiwum

Święta droższe niż przed rokiem. Za co zapłacimy więcej?

W tym roku na święta wielkanocne wydamy więcej. Ceny wzrosły nieznacznie, ale zmieniają się nasze nawyki zakupowe.

Czy tegoroczna Wielkanoc będzie droższa od poprzedniej? Jak podaje GUS, ceny w Polsce wzrosły w porównaniu z zeszłym rokiem o 1,7 procent. Jeśli chodzi o żywność i napoje – tu ceny wzrosły o 2,6 procent. W ten sposób daje o sobie znać zeszłoroczna susza. Ale możemy się pocieszyć, że najważniejszy produkt żywnościowy Wielkanocy – jajka – będzie sporo tańszy.

Co zdrożało, co potaniało?

Mazurki, babki czy makowce mogą być w tym roku droższe. Mąką podrożała w stosunku do ubiegłorocznych świąt o 9,2 proc., a cukier o 11,2 proc. Dużo droższa będzie też sałatka jarzynowa. Warzywa podrożały w stosunku do zeszłego roku aż o 11,2 proc. Wędliny w ciągu roku podrożały nieznacznie, bo o 1,3 proc. Za to pisanki będą w tym roku dużo tańsze niż w poprzednim. Cena jaj spadła o 10,6 proc. Jeszcze bardziej, bo o 11,3 proc. potaniały owoce.

Więcej też zapłacimy, jeżeli będziemy chcieli pojechać na święta do rodziny. Za benzynę zapłacimy o 4,4 proc. więcej niż przed rokiem, za gaz - 6,8 proc. więcej, a za olej napędowy aż o 13,2 proc. więcej. Tylko częściowym ratunkiem jest wybranie się pociągiem lub autobusem. Usługi transportowe podrożały „tylko” o 2,7 procent. Taniej za to będzie po prostu zadzwonić z życzeniami. Usługi telekomunikacyjne potaniały w stosunku do zeszłorocznych świąt o 2,1 proc

Za to cena "Gościa Niedzielnego" w stosunku do zeszłorocznej Wielkanocy nie zmieniła się i świąteczny numer kosztuje tylko 5 zł.

Ile wydamy na święta?

Jak informuje nas Barometr Providenta, Polacy chcą wydać na święta Wielkanocne o 43 zł więcej niż przed rokiem i aż o 140 zł więcej niż dwa lata temu. Czy to wynika z wyższych cen w sklepach? Niekoniecznie. W ostatnim czasie mocno zmieniły się nasze nawyki zakupowe. Np. już prawie połowa Polaków chce kupić najbliższym prezenty z okazji Wielkanocy.

Nie powinno nas więc dziwić, że rodziny z dziećmi wydają na święta o 52 zł więcej niż średnia wydatków wszystkich Polaków i aż 155 zł więcej niż osoby bezdzietne. Przeciętnie Polacy planują wydać na święta 563 zł. Badania na reprezentatywnej grupie respondentów wykazały też, która zupa króluje na polskich stołach. 60 proc. badanych wskazało na żurek, a 41 proc. na barszcz biały. Jeden proc. powyżej 100 wskazuje, że taki odsetek będzie miał na święta obie te zupy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka

Zobacz także

 • tomaszl
  18.04.2019 10:51
  Tak, powoli Wielkanoc dogania Boże Narodzenie jeżeli chodzi o komercje. Co więcej im mniej ludzi w kościołach, tym więcej wydajemy jako społeczeństwo na święta.
  Pytanie co w tym roku będzie hitem koszyczków ze święconką - zgrzewka czekoladowych jaj, króliczek czy gotowa pisanka ze sklepu?
  A przed domem wzorem grudniowych reniferów i mikołajów powinny zagościć cementowe baranki. Jedyny problem, to oświetlenie bo chyba nie będziemy wieszać tych rzędów grudniowych LEDów? Ale rok czy dwa i znajdzie się odpowiedź i na ten aspekt świętowania.

  ps. mam jeszcze dylemat, co postawić na rodzinnych grobach, bo znicz-choinka jednak tutaj nie pasuje, ale znicz-pisanka z plastiku może być?
  doceń 4
 • gut
  18.04.2019 23:07
  Dobrze wiedzieć. :) Dzięki! :->
  doceń 2
 • Marek
  19.04.2019 06:45
  Kłamstwo. W tvp mówili, że wszystko jest tańsze.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji