Nowy numer 42/2019 Archiwum

Naukowcy stworzyli szczegółowe obrazy serca dziecka w łonie matki

Mogą pomóc przy diagnozowaniu chorób na etapie płodowym i tym samym ułatwić lekarzom opiekę nad małymi pacjentami.

Naukowcy z King's College London i Guy's and St Thomas's stworzyli unikalny obraz serca dziecka, gdy jest ono jeszcze w łonie matki. Kobietom w ciąży zrobiono rezonans magnetyczny, a komputery zbudowały trójwymiarowe modele małych serc ich nienarodzonych dzieciach. Zespoły twierdzą, że ich metoda poprawi opiekę nad dziećmi z wrodzonymi wadami serca.

BBC wspomina przypadek Violet-Vienny, u której rozwinęły nieprawidłowości w naczyniach krwionośnych wokół jej serca, gdy była jeszcze w brzuchu mamy. Po raz pierwszy problemy wykryto, gdy jej mama Kirbi-Lea Pettitt przeprowadziła rutynowe badanie USG w 20 tygodniu ciąży. Następnie kobieta wzięła udział w badaniu rezonansem, aby przyjrzeć się sercu swojego dziecka w szczegółach. Wykazało zwężenie głównej tętnicy pochodzącej z serca - aorty - która blokowałaby naczynia krwionośne po urodzeniu. Jej córka miała również dwie dziury w sercu. Badanie ułatwiło lekarzom szczegółowo zaplanować pomoc dla małej po jej urodzeniu. Dziecko miało operację serca tydzień po urodzeniu, a teraz jest zdrową 11-miesięczną dziewczynką. 

Profesor Reza Razavi, kardiolog dziecięcy, chciał poprawić diagnozę wad wrodzonych po tym, jak jego córka urodziła się z jedną. „Myśleliśmy, że ją stracimy, to był silny motywator ... powinniśmy być w stanie rozwiązywać problemy w łonie matki”. Jest zachwycony obrazami 3D i zwraca uwagę, że pozwalają lekarzom wyraźnie dostrzec problem i poprawić opiekę. - Możemy planować z wyprzedzeniem, jakie leczenie jest potrzebne, jaką operację trzeba będzie wykonać - powiedział BBC. 

Badania zostały opublikowane w Lancet. Pokazały, że obrazy 3D sprawdziły się u 85 kobiet w ciąży, a teraz przetestowano je na prawie 200 pacjentkach. Dr Lloyd, pracownik naukowy w King's College London,  zwrócił uwagę, że przyjęcie tej technologii przez szpitale nie byłoby aż tak trudne, ponieważ większość szpitali ma urządzenie do rezonansu magnetycznego, a jedynym potrzebnym sprzętem byłby nowy komputer z przyzwoitą kartą graficzną. 

Badania są częścią projektu iFind.

Incredible MRI Footage of a Baby in the Womb taken by iFIND Project
SurgMedia
« 1 »

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL