Nowy numer 14/2020 Archiwum

Zero waste, czyli 5 sposobów, jak nie generować śmieci

O tym, że zaśmiecenie Ziemi grozi katastrofą ekologiczną, wiemy od dawna. Ale jak sami w życiu codziennym możemy wpłynąć na poprawę ochrony środowiska naturalnego?

Troska o środowisko, w którym żyjemy wynika wprost z nakazu biblijnego. Pisze o tym papież Franciszek w encyklice "Laudato si":

"Z faktu bycia stworzonymi na Boży obraz i nakazu czynienia sobie ziemi poddaną nie można wywnioskować absolutnego panowania nad innymi stworzeniami. Ważne jest odczytywanie tekstów biblijnych w ich kontekście, we właściwej hermeneutyce, i przypominanie, że zachęcają nas one do „uprawiania i doglądania” ogrodu świata (por. Rdz 2, 15). Podczas gdy „uprawianie” oznacza oranie i kultywowanie, to „doglądanie” oznacza chronienie, strzeżenie, zachowanie, bronienie, czuwanie. Pociąga to za sobą relację odpowiedzialnej wzajemności między człowiekiem a naturą. Każda wspólnota może wziąć z dóbr ziemi to, czego potrzebuje dla przeżycia, ale ma również obowiązek chronienia jej i zapewnienia, by nadal była ona płodna dla przyszłych pokoleń". 

Przeczytaj encyklikę LAUDATO SI'

Jak możemy troszczyć się o otaczający nas świat w życiu codziennym? Jednym z pomysłów jest zastosowanie zasady "Zero waste", która w skrócie polega na minimalizacji produkcji śmieci. Czy to w ogóle możliwe w świecie, w którym prawie wszystkie produkty są pakowane w plastikowe opakowania? Proponujemy 5 rozwiązań (zasad stylu "zero waste"), które jeśli wejdą w nawyk, sprawią, że w Twoim otoczeniu będzie znacznie mniej odpadów. Warto przynajmniej niektóre z nich wprowadzić w swoje życie: Zero waste, czyli 5 sposobów jak nie generować śmieci

Ponownie używaj. Nie korzystaj z opakowań jednorazowych. Zamiast plastikowej jednorazówki na każdych zakupach, korzystaj z torby wielorazowej. Wykorzystuj ponownie to, co już wydaje się zużyte. Przykład? Zakupiłeś słoik oliwek czy ogórków? Nie wyrzucaj opakowania, ale wykorzystaj słoik do przechowywania np. cukru czy soli zamiast kupować w tym celu kolejny pojemnik. W sklepach wybieraj produkty na wagę i w miarę możliwości pakuj je do własnych, wielorazowych siatek. Można je zrobić np ze starej firanki. 

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Zobacz także

 • mateo
  12.04.2019 11:09
  Dobrze też sumiennie segregować śmieci, które codziennie wyrzucamy, tak, aby zmieszanych było jak najmniej, a segregowanych na frakcje jak najwięcej.
  doceń 2
 • mateo
  12.04.2019 11:14
  Zamiast kupować płyn do okien i do łazienki czy kuchni - potem te butelki trzeba przecież gdzieś wyrzucić, można zrobić w butelce po płynie do mycia szyb ze spryskiwaczem uniwersalną mieszankę - pół szklanki octu spirytusowego 10% i dwa szklanki zimnej wody z kranu. Zmywa wszystko idealnie bez smug, a jedyny odpad to szklana butelka po occie raz na kilka miesięcy.
  doceń 2
 • zapytanie
  12.04.2019 11:51
  "generować śmieci" czy to po polsku?
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji