Nowy numer 17/2024 Archiwum

Słodko-gorzki

On już wcześniej wiedział, że zgrzeszysz. I już wcześniej ci przebaczył. Przyjęcie przebaczenia z krzyża sprawia, że to, co gorzkie, staje się słodkie.

Albowiem jarzmo moje jest słodkie
Mt 11, 30

 

Czy Jezus nie przeholował? A może Jego słowa były jedynie sprawnym chwytem marketingowym? Słowa te dla rozbawionego świata są paradoksem. W Nim jarzmo może stać się słodkie, a brzemię lekkie. Wielokrotnie tego doświadczyłem.

Dotyka mnie biblijna opowieść z Księgi Wyjścia o gorzkich wodach w Mara, które stały się słodkimi po wrzuceniu do nich… kawałka drewna. „Szemrał lud przeciw Mojżeszowi i mówił: «Cóż będziemy pili?» Mojżesz wołał do Pana, a Pan wskazał mu drewno. Wrzucił on je do wody, i wody stały się słodkie”. To przecież prorocza zapowiedź krzyża, drewna, w które – jak śpiewamy w Gorzkich Żalach – wbite były słodkie gwoździe.

„Gdy zapiał kogut, Piotr przypomniał sobie, że Jezus już wcześniej wiedział, że on Go zdradzi – przypomina s. Bogna Młynarz w swej najnowszej książce „W jego ranach” – Wiedział i nie przestał kochać. I wtedy Piotr zapłakał. Słodkie są łzy prawdziwej skruchy. Chociaż żal rozdziera serca, to w tej rozoranej glebie kiełkuje ziarno nadziei i słodkiego doświadczenia przebaczenia. Jakże inny był żal Judasza. On także żałował, ale jego ból doprowadził go do samoodrzucenia, a tym samym do odrzucenia Bożego przebaczenia i do ukarania samego siebie. Jeśli dzisiaj odczuwasz żal z powodu swoich grzechów i jesteś kuszony, by znienawidzić siebie i przekreślić, to popatrz w oczy Jezusa. On już wcześniej wiedział, że zgrzeszysz. I już wcześniej ci przebaczył”.

Przyjęcie Jego przebaczenia zmienia wszystko…

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza